Skip to main content

Zbliżające się Andrzejki to doskonała okazja do świętowania i zabawy. Jednakże, jak co roku, wielu Polaków będzie nadmiernie spożywać alkohol. Należy pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu to poważne przestępstwo, które może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jazda pod wpływem alkoholu – główna przyczyna wypadków drogowych

Jazda pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. W roku 2022 pijani kierowcy byli odpowiedzialni za 1 415 wypadków, co stanowiło aż 7,3% ogólnej liczby zdarzeń na drogach. To bardzo niepokojące dane, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że takie tragedie można by uniknąć, gdyby wszyscy kierujący zdawali sobie sprawę z powagi jazdy po alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Zgodnie z przepisami prawa, wyróżniamy dwa stany związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu:

  • Stan po użyciu alkoholu – stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
  • Stan nietrzeźwości – w przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą poważne konsekwencje, w tym:

  • Kara grzywny – w przypadku stanu po użyciu alkoholu kara grzywny nie może być niższa niż 2500 zł, a w przypadku stanu nietrzeźwości kara grzywny jest naliczana przez sąd w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat w przypadku stanu po użyciu alkoholu i od 1 roku do 15 lat w przypadku stanu nietrzeźwości.
  • 15 punktów karnych – od 17 września 2022 roku za jazdę pod wpływem alkoholu przyznaje się 15 punktów karnych.
  • Kara pozbawienia wolności – w przypadku stanu nietrzeźwości, w zależności od okoliczności zdarzenia, sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności.

Alkomat to fikcja?

Niektórzy kierowcy uważają, że jeśli na alkomacie wydmuchają 0,0 promila, to są już całkowicie trzeźwi. Jednakże, badania przeprowadzone w Krakowie w 2020 roku wykazały, że to, że na alkomacie wydmuchamy 0,0 promila wcale nie oznacza, że jesteśmy gotowi do prowadzenia pojazdu. W wydychanym powietrzu dużo szybciej nie będzie alkoholu, niż w mózgu.

Dlatego, jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości co do swojej trzeźwości, lepiej nie siadaj za kierownicę. Lepiej poczekać dłużej lub skorzystać z innej formy transportu niż ryzykować zdrowie i życie swoje i innych.

Jak uniknąć tragedii?

Jeśli chcesz uniknąć tragedii, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Jeśli planujesz spożywać alkohol, nie wsiadaj za kierownicę.
  • Jeśli wybierasz się na imprezę, zorganizuj sobie transport z powrotem.
  • Jeśli ktoś z Twoich znajomych jest pod wpływem alkoholu, nie pozwól mu prowadzić.

Nie warto ryzykować swojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z innej formy transportu.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com