Będą nowe fotoradary. Dużo fotoradarów

Dziś działa w Polsce 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości oraz 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle. CANARD idzie na zakupy.

W Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przygotowywany jest przetarg na zakup nowych fotoradarów. Inwestycja ma być sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowe fotoradary

W ciągu sześciu lat CANARD chce zakupić 600 nowych fotoradarów. Część nowych fotoradarów zastąpi używane dziś stare rejestratory.

Przypomnijmy, że w 2015 roku – przed wyborami parlamentarnymi – gminom odebrano prawo  do kontrolowania kierowców za pomocą mobilnych lub stacjonarnych urządzeń. To właśnie wówczas przestało działać ok 400 tego typu urządzeń. Statystyki pokazały, że tam, gdzie dotychczas funkcjonujące fotoradary wyłączono liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 46%, a  rannych o 23%

Od kiedy nowe fotoradary?

Nowe fotoradary mają zostać zakupione do 2023 roku.

Nowe fotoradary nie tylko w Polsce

Finowie odkryli, że dzięki fotoradarom kierowcy jadą wolniej (sic!). Dlatego postanowili swoje 130 punktów pomiaru prędkości powiększyć o kolejne 150. Także policja ma zostać doposażona w 25 mobilnych urządzeń do pomiaru prędkości.

Prawo jazdy 2018

Co o tym sądzisz?