Skip to main content

Jak pisaliśmy wcześniej WORD Krosno wybrał nowe pojazdy egzaminacyjne. W zasadzie to wyboru nie było, bowiem do przetargu przystąpił tylko jeden oferent, który był w stanie spełnić wyśrubowane warunki przetargowe. Mamy Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia a tam…

Zanim zaczniemy: mamy dla Was konkurs – czytaj na końcu artykułu. Można wygrać cenną nagrodę

Przetarg na – tu posłużymy się cytatem:

Dostawę 12 sztuk samochodów osobowych tej samej marki oraz tego samego modelu, wyprodukowanych w 2017 roku odpowiadających warunkom technicznym określonym w warunkach dodatkowych dla pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania w zakresie kategorii “B” prawa jazdy, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 262 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016r. w sprawie  egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U.2016 poz. 232) z możliwością dokupienia maksymalnie 2 samochodów w ciągu 24 m-cy od daty podpisania umowy, z jednoczesnym odkupieniem dotychczas używanych 11 sztuk samochodów osobowych marki Suzuki Swift

…ogłoszono 31 sierpnia tego roku. Postępowanie przetargowe odrobinkę trwało, nowiem oferty(ę) otwarto dopiero 12 września. Były tancerki z Korei, przysmaki kuchni koreańskiej, zupełnie tak jakby… Ale nie uprzedzajmy faktów, bowiem taki przetarg to nie byle co, bowiem:

Zamawiający wymaga, aby Wykonawca przyjął, jako formę częściowego rozliczenia odkupienie używanych samochodów osobowych marki Suzuki Swift w ilości 11 sztuk, o wartości minimum 288.900,- zł brutto.

Jakież było zaskoczenie komisji przetargowej, gdy po otwarciu ofert oferty okazało się, że przetarg wygrała… Kia! Tak! Właśnie ta -Rio. Karnawałowi gratulacji nie było końca (najbardziej właścicielom OSK gratulowali koledzy z Gdańska), ale do rzeczy.

WORD Krosno do sprawy podszedł bardzo skrupulatnie

Szczegóły przetargu określa Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, którą udało nam się zdobyć. Całą dokumentację przetargową można przejrzeć na BIP WORD Krosno – żadną tajemnicą nie jest i każdy może przejrzeć czym kierował się WORD. A ośrodek egzaminowania przyłożył się. W SIWZ określił min, że Car Force One ma spełniać następujące wymagania techniczne (wymieniamy ciekawsze):

 • Model: najnowszy – niezmienność modelu co najmniej przez 3 lata (wiadomo…)
 • Rok produkcji: 2017 (super! dealer pozbędzie się pod koniec roku “starych” modeli)
 • Silnik i jego moc: czterocylindrowy o mocy nie mniejszej niż 80 KM (wiadomo, w nauce jazdy liczy się moc),
 • Rodzaj paliwa: benzyna + gaz (instalacja gazowa bez utraty gwarancji na samochód) (czyli Suzuki odpada?),
 • Długość samochodu: od 3900 mm do 4100 mm,
 • Szerokość samochodu: od 1600mm do 1750mm
 • Wysokość samochodu: nie może przekroczyć 1900 mm z zamontowanym pylonem dachowym – ze względu na wysokość bram garażowych
 • Wyposażenie: lakier nadwozia metalizowany, kolor czerwony, tapicerka i wnętrze w kolorze ciemnym, wspomaganie kierownicy, regulacja kierownicy, centralny zamek sterowany pilotem, klimatyzacja, elektryczne sterowanie szyb (co najmniej w drzwiach przednich), lusterka zewnętrzne regulowane elektrycznie i podgrzewane, szyba tylna ogrzewana, koła o średnicy obręczy co najmniej 15”, dodatkowe obręcze stalowe kół wraz z oponami zimowymi – 4 szt., pełnowymiarowe ogumione koło zapasowe zamocowane w bagażniku, bez aktywnej opcji start&stop, apteczka doraźnej pomocy, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, komplet nowych głębokich dywaników gumowych – nie utrudniających pracy pedałom głównym (sprzęgła, przyspieszenia i hamulca oraz dodatkowemu pedałowi hamulca po stronie egzaminatora), dodatkowe trzecie światło stop, co najmniej poduszka powietrzna kierowcy i pasażera – z tym, że poduszka pasażera z możliwością ręcznej dezaktywacji lub automatycznie przy niezapięciu pasa, fotel kierowcy z regulacją wysokości, samochód powinien posiadać urządzenie automatycznego wyłączenia wszystkich świateł zewnętrznych pojazdu z chwilą ustawienia kluczyka stacyjki w pozycji (0) lub jego wyjęcia, samochód nie wyposażony w radio, a wyposażony w system monitoringu egzaminu praktycznego prawa jazdy zamontowanego w samochodzie, światła do jazdy dziennej LED, brak lub czujniki parkowania nieaktywne przy przygotowaniu samochodu do egzaminowania, brak lub nieaktywne czujniki zmierzchu, brak lub nieaktywne czujniki deszczu, hamulec postojowy mechaniczny zaciągany i zwalniany dźwignią, tapicerka siedzeń materiałowa z kompletem pokrowców na siedzenia i zagłówki,

Okres przejściowy: tak ale…

WORD w Krośnie dał możliwość wyboru pojazdy egzaminacyjnego – ale tylko przez pewien okres. Przystępując do egzaminu na prawo jazdy pomiędzy 15 listopada a 15 grudnia będzie można wybrać pomiędzy nową Kią a starym Suzuki.

Problem w tym, że wszystkie terminy na Suzuki są już… zajęte.

Na otarcie łez tym, którzy nie załapali się na możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy na starym Swifcie – czyli tym z dużym przebiegiem (dajmy na to 80 tyś w przypadku pojazdu WORD oczywiście) i wytrzaskanymi przez kursantów drzwiami – ośrodek egzaminowania daje możliwość wykupu jazdy nowym, czerwono-metalicznym, pachnącym dobrą koreańską robotą i rzucającym na jezdnię cień w kształcie góry 백두산 (Pektu San)  pojazdem egzaminacyjnym.

Tak jest Wasza Kultowość. Dziś egzamin zdajemy Fiatem 500

Rozmiar ma jednak pewne znaczenie. Bywa, że jest ono biegunowo odmienne od tego, czego w specyfikacji przetargowej oczekuje ośrodek egzaminowania. Przypomnijmy, w tym konkretnym przypadku WORD chciał, aby pojazd egzaminacyjny miał długość  od 3,900 m do 4,1 m, przy szerokości 1,6m do 1,75m. Oczekiwane wymiary w tym zakresie nie są podyktowane przez konkretne przepisy, należy przypuszczać, że chodzi o komfort zdających egzamin na prawo jazdy.

Dajmy na to fiat 500 używany do egzaminowania przez przez naukę jazdy Salwator z Krakowa. Ten mały, zwinny, słodki, przyjemny w manewrowaniu kultowy samochodzik to 1,627 m szerokości i zaledwie 3,546 m długości. Niewiele lepiej sytuacja ma się w przypadku VW Up. Skoda Citigo to już zupełnie porażka, bowiem to najmniejszy z możliwych samochodów szkoleniowo – egzaminacyjnych. Ma on zaledwie 3,56 m długości, co plasuje go w czołówce najkrótszych, dopuszczonych do egzaminowania pojazdów nauki jazdy w zakresie kategorii B prawa jazdy.

…czyli ani kursant ani egzaminator nóg nie wyciągną i dostaną zwyrodnienia kręgosłupa.

Własne pojazdy egzaminacyjne?

No i obiecany konkurs

Znajdź samochód idealnie pasujący do warunków określonych w przetargu na dostawe (bla bla bla) nowych pojazdów egzaminacyjnych dla WORD Krosno. Samochód:

 • musi idealnie spełniać wymagania techniczne
 • dealer musi dostarczyć pojazd w wyznaczonym w dokumentacji czasie
 • musi koniecznie być czerwony-metalik

Do wygrania przejażdżka VW Up.

Wygląda na to, że Kia zagości w naszych WORD-ach “Dopóki Morze Wschodnie nie wyschnie”*

Do pobrania

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

*hymn Korei Południowej

One Comment

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com