Skip to main content

Czeskie rozwiązania okazują się bardzo skuteczne. W tym kraju całkiem poważnie myśli się o powrocie do normalności, wdraża się też nowe procedury.

Dlaczego kolejny raz piszemy o Czechach? 

Czechów epidemia nie zaskoczyła, więc nie biegają dziś bezładnie jak kurczaki z poobcinanymi głowami.

To jeden z niewielu krajów, którym udało się wyraźnie ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa, a to pozwala mieszkańcom tego kraju pomału wracać do normalności. Jeśli jednak nie czujesz powodu do przeczytania artykułu, bo co Cię Czesi interesują – zamknij stronę po ostatniej kropce tego akapitu.

Tej kropce.

….chociaż pewnie będziesz tego żałować 😉 

Jak niemiecki rząd pomaga przedsiębiorcom? Niemiecki system antywirusowy

Dlaczego im się udaje?

Nie udaje. Wiedzą co robią

Zakaz przebywania w przestrzeni publicznej bez środków ochrony dróg oddechowych wprowadzono tam już 19 marca 

Zamiast maseczek zezwolono na korzystanie z chusteczek, szalików czy innych środków zapobiegającym rozprzestrzenianie się koronawirusa drogą kropelkową – zobacz uchwałę czeskiego rządu.

Co ciekawe Czesi wprowadzili powszechny nakaz używania maseczek wbrew zaleceniom WHO. I dobrze. Trudno bowiem do końca wierzyć światowej organizacji promującej tkwiącą w średniowieczu chińską medycynę naturalną.

W czasach, gdy europejskie kraje czekają na szczyt epidemii, Czesi planują złagodzenie niektórych zakazów.

Premier Czech zapowiedział:

Chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do normalnego życia sprzed koronawirusa. Myślę, że łagodzenie mogłoby się zacząć od różnego rodzaju usług. 

Jeszcze przed Wielkanocą mówiło się tam o otwarciu niektórych małych sklepów (obuwniczych, papierniczych) i punktów usługowych. Otwarte mają być też małe obiekty sportowe. Całkiem poważnie zapowiedziano, że studenci po świętach mogą wrócić na uczelnie. I choć w Czechach oficjalnie zakazano prowadzenia szkół nauki jazdy, to są oni bliżsi ich normalnego otwarcia niż my, Polacy. Wykonują też odrobinę testów na koronawirusa, przy czym odrobinę oznacza tutaj blisko cztery razy więcej.

#Masks4All, czyli Ja chronię Ciebie, Ty chronisz mnie. Tak Czechom udaje się pokonać koronawirusa

Chytrá karanténa

Czesi na małym obszarze kraju testują tzw inteligentną kwarantannę. System wykorzystuje mapowanie osoby poddanej kwarantannie (za jej zgodą oczywiście) na podstawie danych zdobytych od operatora telefonii komórkowej oraz karty płatniczej. Rozwiązanie to pozwala analizować obszar poruszania się pacjenta. Taka e-obserwacja pozwala określić z kim osoba zarażona miała kontakt, a to z kolei umożliwia objęcie krótką kwarantanną osoby która miałą kontakt z zarażonym. Poddane obserwacjom osoby – zarażone i z kontaktu – zostają po trzech dniach poddani testowi. Jeśli wynik testu jest pozytywny, zarządzana jest kwarantanna długoterminowa. Pozytywny wynik pozwala żyć i funkcjonować normalnie.

Jak to funguje?

  1. Regionalna Stacja Higieny (odpowiednik polskiego sanepidu) kontaktuje się z osobą, która dowiaduje się, że została zarażona COVID-19 w celu ustalenia, możliwie największej liczby kontaktów ryzyka w ciągu ostatnich 5 dni. 
  2. Po wyrażeniu oficjalnej zgody Regionalna Stacja Higieny tworzy mapę miejsc, w których poruszała się zarażona osoba, na podstawie danych mobilnych od operatorów.
  3. Po tym, jak zarażona osoba i stacja higieny  zapamiętają wszystkie potencjalnie zagrożone kontakty, w postaci specjalnie zbudowanego call center, ludzie są informowani i izolowani w kwarantannie tak szybko, jak to możliwe.
  4. Następnie osoby poddane kwarantannie są odwiedzane przez dwóch członków zespołu pobierającego próbki do badań po 4-5 dniach w celu pobrania próby na obecność koronawirusa. Osoba badana jest informowana o wyniku w możliwie najkrótszym czasie (najlepiej w ciągu 48 godzin).
  5. Jeśli wynik testu jest pozytywny, zarażona osoba przechodzi ten sam proces. Oczywiście, biorąc pod uwagę jego oficjalną zgodę. Negatywny wynik testu – wychodzisz z kwarantanny i możesz żyć normalnie ( ramach obowiązujących obostrzeń oczywiście)

Czytaj też:

Inteligentna mapa

…jest częścią inteligentnej kwarantanny.

Ten system przetwarza anonimowe dane historii lokalizacji telefonu komórkowego. To pozwala obliczyć obliczyć, czy byłeś w pobliżu osoby, u której wynik testu na COVID-19 był dodatni. Na mapie nie zobaczysz lokalizacji chorych. 

System da znać, gdy stwierdzi, że możesz być w tym samym miejscu, co osoba z pozytywnym wynikiem testu.

Wesołych Świąt

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com