Skip to main content

Nie tak dawno testy na prawo jazdy przeszły prawdziwa rewolucję. Pomysł zmian padł wprawdzie trzy lata temu, teraz najwyraźniej ktoś sobie o nim przypomniał.

WORD-y nie będą egzaminować z testów

W 2013 roku padł pomysł zniesienia organizowania egzaminów teoretycznych w WORD-ach. Był to czas kiedy wdrażano nowe testy na prawo jazdy, nowy system teleinformatyczny w WORD. Współpraca na linii rząd-WORD zupełnie nie kleiła się delikatnie mówiąc nie układała się najlepiej.

W tym czasie przebojem okazały się systemy  dostępu do bazy pytań egzaminacyjnych prawkobazapytan.pl i zdamyto.com. Pierwszy z serwisów był (i jest nadal) zupełnie darmowy, drugi oprócz tego, że oferował (i nadal oferuje) testy na prawo jazdy ( taka ciekawostka-testy na prawo jazdy były tajne, w Polsce działały dwa systemy obsługujące egzaminy teoretyczne, a interfejsy obu programów także były małą tajemnicą;) ) dostarczał kursantom pełen profesjonalny pakiet e-lerningowy niezbędny do nauki jazdy. Płytki z testami na prawo jazdy przestały być już atrakcyjne bo okazało się, że… w serwisie www można znaleźć więcej, lepiej, szybciej i… wszędzie (w dobie smarphonów i tabletów). Szkoły nauki jazdy nadal w większości dają swoim kursantom płytki CD, ale to tak jakby przyjść z dyskietką do punktu ksero i poprosić o wydrukowanie znajdującego się tam dokumentu 🙂

W tym czasie w ministerstwie infrastruktury trwały prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami. Zmiany zakładały  m.in. powołanie ministerialnego zespołu, który miał zająć się weryfikacją bazy pytań egzaminacyjnych. W planach było też odtajnienie przynajmniej część z nich choć nie było do końca jasne na jakich zasadach. Rząd ostro pracował nad zmianami w funkcjonowaniu systemu CEPIK. Były też plany przeniesienia egzaminów teoretycznych z WORD do… starostw.

Dziś

…komisja funkcjonuje, baza pytań w teście na prawo jazdy jest jawna. Tylko CEPIK nadal kuleje, przez to  zmiany dla młodych kierowców nadal nie są wprowadzone, a egzaminy teoretyczne nadal zdawane są w WORD. To jednak ma się zmienić.

Testy na prawo jazdy

Testy na prawo jazdy

Egzaminy teoretyczne tak, ale nie w WORD

Rząd chce, aby testy na prawo jazdy mogły być zdawany w wybranym przez kursanta starostwie zamiast w WORD. Z całą pewnością to zaleta zarówno dla zdających egzamin teoretyczny jak i dla starostw. Kursantom najczęściej jest bliżej do-starostwa niż do WORD. Starostwa też zyskałyby na tom – mogłyby bowiem liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, w postaci wpływów z opłat egzaminacyjnych (30 zł za przeprowadzenie egzaminu teoretycznego) trafiałaby do kasy starostwa. To spoty zastrzyk gotówki, bowiem zdawalność egzaminów teoretycznych waha się w Polsce w granicach od 36,16 % w WORD Leszno do 49,81% w WORD Lublin.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com