Egzamin na prawo jazdy: jak długo trwa?

 

Jak długo trwa egzamin na prawo jazdy? To zależy. Odpowiedź bowiem wcale nie jest taka jednoznaczna.

Teoria

Na rozwiązanie testu w ramach egzaminu teoretycznego masz całe 25 minut. Jeśli zdajesz egzamin na więcej niż jednej kategorii prawa jazdy czas egzaminu jest wydłużany o 25 minut dla każdej następnej kategorii prawa jazdy. To wbrew pozorom bardzo dużo czasu, bowiem osoba dobrze znająca testy na prawo jazdy jest w stanie zakończyć egzamin teoretyczny po 5 minutach. Powodów do pośpiechu więc nie ma.

Praktyka

Tutaj maksimum czasowego nie ma. Jest jedynie czas minimalny – a to bardziej zmartwienie egzaminatora niż Twoje. Egzamin w ruchu miejskim trwa minimum 40 minut, jeśli jednak wszystkie zadania egzaminacyjne zostaną wykonane, a wynik egzaminu jest pozytywny – egzaminator może skrócić czas egzaminu do 25 minut.

Prawo jazdy: nielimitowany czas egzaminu

Jedyną częścią egzaminu praktycznego, gdzie określono maksimum czasowe jest “sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego”, czyli światła i element pod maską. Wówczas na wykonanie tego zadania masz nie więcej niż 5 min, a to wbrew pozorom bardzo dużo czasu.

Czytaj też