Egzamin na prawo jazdy za 400 zł poprawi zdawalność w WORD?

 

Podniesienie ceny egzaminu praktycznego na prawo jazdy do kwoty 400 czy nawet 500 zł nie jest pomysłem nowym. Styczniowa zmiana zasad planowania egzaminów na prawo jazdy może być impulsem wprowadzenia korekty w cennikach WORD. Taka zmiana oczywiście nie nastąpi od razu, ale…

Skąd ta podwyżka?

Podwyżka w cenniku ośrodków ruchu drogowego wynikać może ze zmniejszonych mocy przerobowych ośrodków ruchu drogowego. Od stycznia 2020 każdy egzaminator będzie mógł w ciągu 8-godzinnego dnia pracy przeprowadzić 8-9 egzaminów na kategorię B prawa jazdy zamiast 10-13.-przy niezmiennych kosztach utrzymania ośrodka. Już nawet średnio rozgarnięty drugoklasista zauważy, że do kasy  WORD wpadać będzie mniej pieniążków. Tę stratę najłatwiej zrekompensować podwyżką.

Przepisy, które w 2020 roku ułatwią zdanie egzaminu na prawo jazdy

Egzaminacyjny wyrok śmierci

Dopuszczenie do egzaminu państwowego osoby nieprzygotowanej do niego, to podpisywanie się pod egzaminacyjnym wyrokiem śmierci. Ale kiepskim szkołom opłaca się to robić, przecież kursant i tak wróci i wykupi pakiet jazd dodatkowym u swojego spoko-instruktora.

Patologie w szkoleniu kandydatów na kierowców i nadzorze nad tym szkoleniem wykazał raport NIK o którym pisaliśmy niemal równo rok temu. Poczytajcie go. Naprawdę warto.

Nie będzie opłacało się oblać

…za to będzie się opłacało solidnie przygotować.

70 procent Niemców zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy za pierwszym razem (zgadnijcie ile tam kosztuje kurs i egzamin), zaś Polacy w Wielkiej Brytanii wykręcają 50-procentową zdawalność. A w Polsce? Mniej więcej tak to wygląda jak na wykresie poniżej:

Aby uzdrowić sytuację w WORD-ach powołano swego czasu  zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, który miał być tym dla zdających egzamin na prawo jazdy, czym jest Etopiryna na ból głowy. Nie udało się.

Więc może do rozsądku przemówi kasa?

Przepisy wprawdzie nie zezwalają instruktorom na dopuszczanie do egzaminu osób nieprzygotowanych w należytym stopniu w praktyce bywa z tym jednak różnie. Do egzaminu państwowego dopuszczane są osoby nie zaznajomione z jego przebiegiem i najzwyczajniej w świecie niedouczone.

Instruktorzy nauki jazdy w zdecydowanej większości uważają, że podniesienie ceny egzaminu państwowego poprawi jego zdawalność i podniesie jakość szkolenia w OSK. Rynek jednocześnie sam wyeliminuje kiepskie szkoły nauki jazdy, produkujące masowo kaleki komunikacyjne nie przygotowane ani do egzaminu, ani do samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym, bo bowiem kursanci zaczną się liczyć z egzaminami państwowymi. Nikt nie będzie chciał wykupić kursu w szkole, po której zdanie egzaminu na prawo jazdy jest najkosztowniejsze.

Aktualnie obowiązujący cennik egzaminów obowiązuje od 2013 roku.

Oblicz sobie ile dziś naprawdę kosztuje prawo jazdy

Czytaj też