Podczas części praktycznej egzaminu na prawo jazdy masz do wykonania zawracanie. Tak naprawdę to musisz wykonać – prawidłowo oczywiście – dwa rodzaje tego manewru.
Zapoznaj się z wszystkimi zadaniami egzaminacyjnymi.
Opis wykonania poszczególnych zadań egzaminacyjnych znajdziesz na kanale Ministerstwo Nauki Jazdy.
Egzamin na prawo jazdy: Jak zrobić zatrzymanie w wyznaczonym miejscu?
1. Zawracanie na skrzyżowaniu
Paradoksalnie wykonanie samego manewru może być równie kłopotliwe, co… znalezienie skrzyżowania. I tu kłania się ten nudny wykład z podstawowych pojęć, gdzie instruktor tłumaczył czym jest skrzyżowanie. Ustalmy – skrzyżowanie to:
przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.
Zakładamy jednak, że potrafisz rozpoznać skrzyżowanie od dojazdu do Biedronki i nie mylisz zawracania ze skręceniem w lewo, co wcale tak rzadko się nie zdarza.
Poniżej zawracanie w miejscach spełniających definicję skrzyżowania…
…i zupełnie trywialne zawracanie na rondzie (trywialne, o ile nie pomyli się wam ze skręceniem w lewo 😀 )
2. Zawracanie z użyciem biegu wstecznego
Manewr dotyczy prawa jazdy kat. B i B1. Wykonujesz go na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej. Podczas jego wykonywania masz możliwość wykorzystania infrastruktury drogowej (min bramy, wjazdy, podjazdy, zatoczki), a miejsce do jego przeprowadzenia wyznacza egzaminator.
Zawracanie musi odbyć się z zachowaniem zasad ruchu drogowego. Pamiętać więc trzeba o sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy (do przodu i do tyłu, zasadach włączania się do ruchu – wykonując zawracanie jesteś przecież włączającym się do ruchu, itp.
Czy egzaminator może kazać zawrócić na zakazie?
Nie może.
Może jednak wydać komendę do zawrócenia na skrzyżowaniu w najbliższym możliwym miejscu. Twoim zadaniem będzie więc wybór tego miejsca, gdzie zawracanie będzie możliwe. O zakazach zawracania czytaj tutaj: Gdzie nie można zawracać? Wbrew pozorom przepisów zakazujących jest całkiem sporo.