Skip to main content

Jakie światła należy włączyć podczas egzaminu na prawo jazdy? Czy można użyć świateł do jazdy dziennej, czy trzeba włączyć światła mijania? Czy zadania na placu wykonuje się na światłach czy bez nich?

Pytania dotyczące używania świateł zdarzają się podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy, a niewiedza w tym zakresie może kosztować też oblaniem egzaminu praktycznego i to już na etapie placu manewrowego ośrodka egzaminowania.

Egzamin praktyczny: na jakich światłach?

Podczas egzaminu na prawo jazdy użyj takich świateł na jakie zezwala prawo drogowe:

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza

Prawo drogowe zobowiązuje Cię więc do jazdy na światłach mijania przez całą dobę

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

…jednak zamiast nich – pod pewnym warunkiem wymienionym wyżej – możesz (ale nie musisz) używać świateł do jazdy dziennej.

Wniosek jest taki, że niezależnie od pogody – możesz jechać na światłach mijania. Prawo drogowe nakazuje jazdę na nich przez całą dobę. Światła do jazdy dziennej mogą być użyte jedynie wtedy, gdy spełnione są wymienione wyżej warunki.

Jazda pasem ruchu: na światłach czy bez?

Światła należy włączyć już przed wykonaniem zadania „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu”, bowiem zgodnie z przepisami regulującymi przeprowadzanie egzaminu na prawo jazdy to właśnie wtedy należy użyć odpowiednich świateł do jazdy. Poznaj wszystkie zadania egzaminacyjne.

W ramach zadania „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu masz zatem do wykonania następujące występujące po sobie, mało skomplikowane czynności:

1) uruchomienie silnika pojazdu;
2) włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym;
3) upewnienie się o możliwości jazdy:
a) wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym,
b) ocena sytuacji wokół pojazdu;
2) płynne ruszenie:
a) zwolnienie hamulca postojowego – w przypadku gdy jest uruchomiony,
b) łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika;

Nie będzie błędem jeśli w ładną słoneczną pogodę użyjesz świateł mijania zamiast świateł do jazdy dziennej. Błędem też nie będzie jeśli niezależnie od pogody włączysz światła mijania.

Światła do jazdy dziennej w wielu modelach samochodów włączają się automatycznie, czasem jednak zachodzi potrzeba ich ręcznego włączenia – np w Suzuki Baleno.

Należy jednak pamiętać, że zmiana warunków drogowych – pojawienie się opadu atmosferycznego, mgły, zadymienie itp – powinna spowodować włączenie świateł mijania (jeśli jedziesz na światłach do jazdy dziennej).

Kiedy nie możesz użyć świateł do jazdy dziennej?

Świateł do jazdy dziennej nie możesz używać:

  1. Od zmierzchu do świtu.
  2. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opad atmosferyczny, zadymienie, mgła itp).
  3. Zamiast świateł pozycyjnych.

Pytania dotyczące używania świateł zewnętrznych znajdują się oczywiście także i w testach na prawo jazdy, warto jednak przyswoić sobie stosowanie poszczególnych świateł bowiem z tym mają problemy także… kierowcy.

„Jeśli wyjedziesz z placu, to na mieście już zdasz na pewno”. To nie do końca prawda, żeby nie powiedzieć, że to zupełne kłamstwo. Tego wymagają egzaminatorzy ośrodka ruchu drogowego.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com