Skip to main content

Spore zmiany czekają kandydatów na kierowców. Wiele wskazuje na to, że egzamin teoretyczny nie będzie bezterminowy.

O zmianach do ustawy o kierujących pisaliśmy już wcześniej.

Dariusz Chyćko członek zespołu doradczego przy przy ministrze infrastruktury i egzaminator WORD Lublin w jednej osobie chce, poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak poprawić bezpieczeństwo?

W systemie szkolenia występuje zbyt dużo patologii. W nowym systemie głównym elementem ma być człowiek, który ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Powiedział Dariusz Chyćko w rozmowie z TOK FM

Egzamin teoretyczny ważny rok

Proponowane zmiany ustawy o kierujących pojazdami przewidują roczny okres ważności egzaminu teoretycznego. Dziś raz zdanych testów na prawo jazdy nie trzeba powtarzać. Zniesienie bezterminowego okresu ważności egzaminu teoretycznego ma pozwolić na zaznajamianie się przez kierowców z nowymi, zmieniającymi przepisami drogowymi.

Egzamin teoretyczny mieliby co roku zdawać także ci, którzy uprawnienia do kierowania zdobyli. Nowy przepis dotknąłby zarówno kursantów jak i kierowców.

Zmiany w egzaminie teoretycznym

Pytania w testach na prawo jazdy mają czekać pewne korekty. Sama formuła egzaminu ma się nie zmieniać.

Koniec z e-learningiem

Członkowie zespołu doradczego są zdania, że nauka drogą e-lerningu nie daje kontroli nad tokiem nauczania. Lepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo kursantów w zajęciach teoretycznych organizowanych w ramach kursu na prawo jazdy.

Dziś kurs na prawo jazdy można zrobić na dwa sposoby – z wykładami i bez-z wykorzystaniem np e-learningu

Jazdy próbne – jeszcze przed egzaminem

Projekt nowej ustawy przewiduje możliwość odbycia jazd próbnych pod okiem doświadczonego kierowcy – jeszcze przed odbyciem egzaminu państwowego. Ten pomysł ma dać możliwość sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą. Pomysłodawcy chcą odejść od praktykowanego czasem przez OSK uczenia zdania egzaminu, a nie przygotowania do jazdy.

Najnowsza propozycja projektu zmian w Ustawie o Kierujących

Instruktor na egzaminie

Całkiem poważnie myśli się o wprowadzeniu obowiązkowego uczestnictwa w egzaminie państwowym instruktora prowadzącego. Pomysł nie jest taki nowy, mówiło się o nim bowiem już wcześniej. Wprawdzie obecność instruktora na egzaminie to żadna nowość. Od lat przyszły kierowca może złożyć stosowny wniosek o udział instruktora na swoim egzaminie państwowym w ośrodku szkolenia kierowców. Koszt takiego egzaminu nie zmienia się, a odpłatność za obecność instruktora na egzaminie zależy od nauki jazdy, najczęściej kursanci nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych. Jednak proponowane zmiany możliwość zmieniają w… obowiązek.

Instruktorzy mają otrzymywać wynagrodzenie od WORD za uczestnictwo na egzaminie, więc nie poniosą dodatkowych kosztów z racji udostępnienia samochodu i instruktora.

źródło TOK FM

2 Comments

 • Mariusz Kwiatkowski says:

  Baranow w kraju nie brakuje . Doszkalanie raz na pare lat rozumie ale egzaminy .W ktorym kraju tak jest ze co roku egzamin .Brakuje na 500+. i wladza kobinuje jak wydoić ludzi . Wybory zrobia lepsza zmiane zgledem zadu .

  • kierowca says:

   Co to za debilny pomysł!!!!!! Już sami nie wiedza skąd maja brać kasę na swoje debilne pomysły!!!
   Idiotyzm! Jak nie akcyza na paliwo, to egzamin na prawko co roku. Chory pomysł i ten co na niego wpadł.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com