Egzamin nie musi odbywać się pojazdem ośrodka egzaminowania, może on odbyć się dowolnym pojazdem – na przykład pojazdem nauki jazdy, a więc takim na jakim odbywało się szkolenie.
Możliwość taką daje ustawa z dnia 26 czerwca 2014r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Egzamin praktyczny egzaminu państwowego na prawo jazdy może być, na wniosek i koszt osoby egzaminowanej prowadzony na pojeździe wskazanym przez ośrodek szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby.
Przeprowadzenie egzaminu w tym trybie musi być poprzedzone złożeniem stosownego wniosku.
Dodatkowo ośrodek szkolenia kierowców powinien złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział pojazdu tego ośrodka w części praktycznej egzaminu państwowego. Oświadczenie powinno zawierać:
- Nazwę OSK (pieczęć nagłówkowa),
- Imię i nazwisko osoby egzaminowanej,
- Numer ewidencyjny OSK,
- Nr rejestracyjny pojazdu,
- Markę pojazdu,
- Podpis osoby uprawnionej do wystawiania oświadczenia,
- telefon kontaktowy do OSK.
Pobierz wniosek o przeprowadzenie egzaminu praktycznego pojazdem nauki jazdy.
Nauka jazdy może oczywiście odmówić udostępnienia pojazdu, musi jednak to zrobić nie później niż 5 dni przed terminem egzaminu. Jeśli taka odmowa zostanie złożona później, lub OSK nie udostępnił pojazdu, uznaje się, że osoba egzaminowana nie przystąpiła do egzaminu.
Pojazd nauki jazdy powinien być wyposażony w urządzenia do zapisu dźwięku i obrazu oraz spełniać warunki dla pojazdu szkoleniowego – min dodatkowe pedały, lusterka a także aktualne ubezpieczenie komunikacyjne