Ile pytań liczy obecnie baza pytań na prawo jazdy, z podziałem na poszczególne kategorie?

Przy okazji dodania do testów na prawo jazdy nowych pytań warto przypomnieć sobie interpelację poselską, w której grupa posłów pyta między innymi ile pytań liczy obecnie baza pytań na prawo jazdy, z podziałem na poszczególne kategorie.

Odpowiedź resortu infrastruktury w zakresie konkretnych liczb nie będzie już aktualna, ale daje rozwiązanie zagadki posiadania “największej bazy egzaminacyjnej” którą chwalą się nieprofesjonalne podmioty, wciskające kit swoim klientom, czyli nieświadomym kursantom.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/testy-prawo-jazdy-mity-kity-glownie/

W zapytaniu nr 855 do ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie egzaminów teoretycznych na prawo jazdy wystosowanym 8 sierpnia 2016 posłowie Andrzej Kobylarz, Wojciech Bakun, Barbara Chrobak, Maciej Masłowski, Jarosław Porwich, Stefan Romecki, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj pytają:

  1. Ile pytań liczy obecnie baza pytań na prawo jazdy, z podziałem na poszczególne kategorie?
  2. Czy wśród zweryfikowanych przez Komisję do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy, pojawiły się pytania ocenione negatywnie i usunięte z bazy?
  3. Czy wśród pytań zweryfikowanych negatywnie pojawiły się takie, które kandydaci na kierowców otrzymywali wcześniej w swoich zestawach na egzaminie państwowym?

O interpelacji pisaliśmy już wcześniej, a z tekstem można zapoznać się tutaj. Nas jednak interesuje odpowiedź na jedno z zadanych wyżej pytań:

Ile pytań liczy obecnie baza pytań na prawo jazdy, z podziałem na poszczególne kategorie?

Odpowiedź – nie wiadomo.

Dlaczego? Bo większość pytań egzaminacyjnych może być zadana podczas egzaminu dla różnych kategorii prawa jazdy.

Baza egzaminacyjna jest jedna w całej Polsce i we wszystkich ośrodkach ruchu drogowego. Jeśli ktoś wciska Wam kit o posiadaniu największej bazy – zwyczajnie Was naciąga.

Warto przy okazji wiedzieć, że prawa autorskie i prawa pokrewne do pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy przysługują w Polsce jedynie następującym podmiotom:

1. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 00-222 Warszawa ul. Sanguszki 1,

2. SPH CREDO, Jacek Bogusławski, 64-920 Piła al. Wojska Polskiego 43,

3. Digibit, Tomasz Wituła, 87-327 Bobrowo ul. Drużyny 52a,

4. Sławomir Ziajka, „ZdamyTo.pl” High Technology Managment, 63-760 Zduny ul. Sulmierzycka 40,

5. Liwona Sp. z o.o. 02-496 Warszawa, ul. Rakuszanki 5.

…czego dowiadujemy się na rządowej stronie.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/testy-na-prawo-jazdy-sprawdz-czy-twoje-testy-pochodza-od-zweryfikowanego-wydawcy/

Co o tym sądzisz?