Skip to main content

Pas włączania (rozbiegowy) ma zmniejszyć różnicę prędkości pomiędzy pojazdami poruszającymi się tym pasem a pojazdami jadącymi sąsiednim pasem, na który zamierzasz wjechać. Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że z tych pasów nie potrafią korzystać nawet kierowcy, więc artykuł trafił na łamy Ministerstwa Nauki Jazdy.

Jak oznakowany jest pas włączania?

znak P-9

Znak P-9

Pas włączania wyznaczają linie podwójnej szerokości – ciągła i przerywana. Dodatkowo początek tego pasa może być “osłonięty” powierzchnią wyłączoną z ruchu, uniemożliwiającą wjechanie na ten pas pojazdom poruszającym się drogą na którą zamierzasz jechać.

Dodatkowo pas włączania oznakowywany jest strzałką naprowadzającą nakazującą wjazd na sąsiedni pas ruchu wskazany strzałką. Pas włączania jest zatem pasem zanikającym.

Właściwe wykorzystanie pasa włączania powoduje, że pojazdy opuszczające go poruszają się z niemal taką samą prędkością, co pojazdy jadące po pasie sąsiednim – na który chcesz wjechać.

Pas włączania – co robisz źle?

  • nie korzystasz z pasa włączania wcale – wyjazd z drogi podporządkowanej na pasa, którym poruszają się inne pojazdy (poprzez linię ciągłą)
  • nie korzystasz z całej długości pasa włączania – długość tego pasa jest wystarczająca do nabrania rozsądnej prędkości, zbliżonej do tej, z jaką poruszają się inne pojazdy. Dzięki temu wyjazd z drogi podporządkowanej jest płynny i bezpieczny,
  • opuszczenie pasa włączania za wszelką cenę – koniec pasa włączania często prowokuje kierowców do gwałtownej zmiany pasa ruchu. To często kończy się wjechaniem na pas, po którym poruszają się już pojazdy-ze znacznymi prędkościami, a to w prostej linii zmusza je do raptownych, niebezpiecznych manewrów.

Jak uczą w nauce jazdy?

Problem z używaniem pasów włączania mają nawet niektórzy instruktorzy nauki jazdy.

Poniżej filmik ilustrujący prawidłowe użycie pasa włączania. Hejterom i szeryfom przypominamy – materiał zarejestrowano w nauce jazdy, więc zachowanie kierującego może być dalekie od doskonałości 🙂

Przy okazji przypominamy, że opuszczanie pasa włączania nie jest włączaniem się do ruchu, więc obowiązują tutaj przepisy w zakresie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com