Skip to main content

Całkiem możliwe, że stres w WORD jest największy w całym world, a sam egzamin na prawo jazdy jest „gorszy” od matury. Jak pokonać stres egzaminacyjny w WORD?

Kursant musi wiedzieć zarówno to, co czeka go na egzaminie w WORD jak i umieć odnaleźć się w ruchu drogowym. Nauczenie go wykonywania jedynie zadań egzaminacyjnych to prosta droga do porażki egzaminacyjnej, a gdy już ten wyuczony egzamin uda mu się jakoś zdać – do wypadku na drodze. Niezwykle ważne jest wypracowanie odpowiedniego kanału komunikacji – przez 30 godzin szkolenia musimy się przecież jakoś porozumieć, zrozumieć i akceptować – mówi Renata Dziadko, instruktorka nauki jazdy z Lublina.

Egzamin na prawo jazdy jest oczywistym zakończeniem drogi do uzyskania uprawnień do kierowania

Twój kurs nauki jazdy przeprowadzany był nie po to abyś zdał/a egzamin na prawo jazdy, ale po to abyś nauczył/a się jeździć. Jeśli twój instruktor swoją pracę wykonywał solidnie, Ty czujesz się pewnie za kierownicą i znasz wymagania egzaminacyjne – nie ma czego obawiać się. Poczytaj Egzamin na placu: Jak zdać? Czego wymagają egzaminatorzy?  oraz Egzamin na mieście: Czego wymagają egzaminatorzy? #2.

30 godzin jazd to niezbędne minimum

To minimum właściwie to prawie nikomu nie wystarcza. Przepisy w regulujące szkolenie kandydatów na kierowców wręcz nakazują indywidualne określenie ilości godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Zdecydowana większość szkół nauki jazdy oferuje właśnie to minimum tak, aby być cenowo konkurencyjnymi na rynku, ta sytuacja jednak pomału zmienia się-coraz więcej ośrodków szkolenia stawia na jakość a nie na cenę oferując dodatkowe godziny jazd w ramach standardowego kursu nauki jazdy.

Jeśli instruktor proponuje wykupienie dodatkowych godzin – skorzystaj z tej propozycji. Jeśli mu nie ufasz – zmień instruktora i niech ktoś inny określi twoje potrzeby w tym zakresie. Dobremu instruktorowi zależy na twoim egzaminie, a nie na twoich pieniądzach.

Właściwie to po co Ci prawo jazdy?

Odpowiedz sobie na pytanie: po co Ci prawo jazdy? Ustalmy – egzamin na prawo jazdy nie jest egzaminem Twojego życia. Mimo to na pewno masz jakiś cel który dzięki posiadaniu uprawnień do kierowania chcesz zrealizować. Z całą pewnością prawo jazdy ułatwi Ci wiele spraw, jednak oblanie egzaminu nie spowoduje, że świat się zawali.

Egzaminu nie musisz zdać. Bo jak oblejesz to co?

Egzaminu na prawo jazdy nie musisz zdać za pierwszym, drugim, piątym (…) razem. Zdasz. I nic się nie stanie jeśli za dziesiątym razem oblejesz. Pamiętaj – egzamin na prawo jazdy jest kolejnym zadaniem w ramach szerzej pojętego kursu nauki jazdy które trzeba wykonać. To nie sprawdzian Twoich umiejętności, psychiki a sprawdzenie Twoich umiejętności do samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym.

Dowiedz się jak najwięcej o egzaminie

Dowiedz się jak najwięcej o egzaminie na prawo jazdy. Nie. Nie z giełdy egzaminacyjnej, internetowych ścian płaczu, czy grupek wzajemnej adoracji. Informacje najlepiej zdobywać z zaufanego źródła. Sporo znajdziesz na zdamyto.com, ministerstwonaukijazdy.pl a nawet z lokalnych stron szkół nauki jazdy.

Tak wygląda część egzaminu na placu WORD. Na filmie: egzamin wewnętrzny prowadzony przez byłego egzaminatora WORD Zamość.

https://www.youtube.com/watch?v=lwl7zKUqWmk

Nauka jazdy to nie tylko jazdy w nauce jazdy

Do doskonalenia swojej wiedzy korzystaj z każdej nadarzającej się okazji. Obserwuj drogę, znaki, skrzyżowania będąc pasażerem, czy podczas zwykłej przechadzki. Ćwiczenie czyni mistrzem, a przecież chcesz być Bohaterem WORD.

Hokus-pokus i po krzyku, czyli mity przez które oblewacie egzamin na prawko

Myśl o tym, co już umiesz

…i skończ z tym myśleniem, że czegoś możesz nie potrafić. Jeśli zaczniesz koncentrować się na błędach – niemal na pewno zaczniesz popełniać kolejne.

Błąd na egzaminie? Nic się nie stało

Zdarzył się błąd na egzaminie? Nic się nie stało. Szansę na zdobycie prawa jazdy masz dopóki piłka jest w grze. Błędów na egzaminie możesz popełnić tyle ile jest zadań egzaminacyjnych. Poczytaj też jak oceniają egzaminatorzy. Prawie na pewno błąd przez Ciebie popełniony nie jest niczym wyjątkowym. Poznaj najczęściej popełniane błędy na egzaminie państwowym.

Nowe zasady oceny na egzaminie: Jak oceniają egzaminatorzy?

Nie oceniaj się się na egzaminie

Od tego jest egzaminator. Wchodzenie w głowę egzaminatora to bardzo zły pomysł. To co dla Ciebie wydaje się kompletną klapą, może być niewiele znaczącym potknięciem wcale nie wpływającym na wynik egzaminu na prawo jazdy.

Skupienie do samego końca egzaminu

Najwięcej wypadków przytrafia się najbliżej domu. To właśnie tam kierowcy dekoncentrują się widząc na pamięć znaną drogę i… No właśnie. Dokładnie tak jest w przypadku egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Ogromna cześć niewybaczalnych błędów skutkujących przerwaniem egzaminu na prawo jazdy przytrafia się właśnie na powrocie do WORD, czy wręcz kilka metrów od jego bramy.

Egzamin na prawo jazdy to niemal jak sprint- przecież tam sportowcy są do samego końca skupieni, a najwięcej siły wykrzesują właśnie na sam koniec biegu. Ty na egzaminie nie postępuj odwrotnie.

Nie śpiesz się

Egzamin na prawo jazdy nie jest na czas, a ten czas jest… nielimitowany. Egzamin na prawo jazdy musi trwać minimum 40 minut, w uzasadnionych przypadkach jest skracany do 25 minut. Ale to minimum czasowe to zmartwienie egzaminatora a nie Twoje. W pośpiechu bardzo łatwo o popełnienie głupiego błędu. Najgłupszy sposób na oblanie egzaminu to oblanie na własne życzenie.

Nikomu (powtórzymy: nikomu) nie jest na rękę przedłużanie czasu egzaminacyjnego.

Egzamin na prawo jazdy to nie egzamin ze słuchu

Pytaj. Rzeczą naturalna jest niedosłyszenie lub niezrozumienie komendy egzaminacyjnej. Jeśli tak się stało – poproś o powtórzenie lub uściślenie komendy. Przecież przed wyjazdem na miasto egzaminator instruuję Cię „jeśli czegoś pan/pani nie zrozumie – proszę zapytać”.

Masa egzaminów na prawo jazdy została oblana właśnie dlatego, że komenda egzaminacyjna była niezrozumiana.

Oddzielną kwestią jest niezrozumienie egzaminatora z powodu złego wyszkolenia. Trudno Ci będzie zrozumieć „kodeksowe” i fachowe słownictwo w sytuacji gdy twój instruktor nie używał go. Nie od dziś wiadomo, że „mowa jest źródłem nieporozumień

Odpuść sobie uspokajacze, uważaj na popularne leki

Każdy lek wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmy. Popularne preparaty uspokajające, wprawdzie mogą dać Ci poczucie spokoju, jednak zawsze negatywnie wpływają na twoją motorykę i zdolność oceniania sytuacji. Zdecydowanie odradzamy przyjmowanie leków uspokajających. Jeśli boisz się jazdy egzaminacyjnej, oznacza to brak gotowości na egzamin, a żadna tabletka jej nie poprawi.

Niebezpieczne są też inne preparaty, które uspokajaczami nie są, a po przyjęciu któregoś z nich wręcz nie wolno Ci siadać za kółko. Nie wierzysz? Przeczytaj: Egzamin na prawo jazdy: Na jakie leki uważać? albo ulotkę któregoś z wymienionych tam leków. Na pewno przynajmniej jeden lub dwa znajdziesz w swojej domowej apteczce. Zdziwieni? Dodam jeszcze, że przyjęcie niektórych popularnych leków może spowodować, że test narkotykowy wyjdzie pozytywnie.

Oblany egzamin? Nic się nie stało

Sukces egzaminu na prawo jazdy zależy od wielu czynników, a Twoje umiejętności są jedynie jednym z nich. Nasze doświadczenie instruktorskie wskazuje, że wielu obiecujących kursantów egzamin na prawo jazdy oblewa, często nie ze swojej winy, lub z powodu sytuacji drogowej, w której nie poradzili sobie z powodu braku doświadczenia za kierownicą, a przecież właśnie tego brakuje każdemu kandydatowi na kierowcę. Co ciekawe, nawet sąd uznał, że osoba egzaminowana jest jedynie kandydatem na kierowcę i w trudnej sytuacji drogowej egzaminator może asekurować ją bez wpływu na wynik egzaminu.

Egzamin na prawo jazdy to jeden z tych egzaminów, a może nawet jedyny, którego zdać nie musisz za pierwszym, drugim czy dziesiątym razem. To nie egzamin życia. Nie nastawiaj się ani na sukces ani na porażkę, wówczas porażka nie będzie rozczarowaniem, a nadmierna chęć sukcesu nie zablokuje Ci logicznego myślenia.

Zostań Władcą Placu!

Na koniec troszkę nie na temat: Parę sztuczek, które pomogą nie oblać egzaminu na placu WORD.

https://www.youtube.com/watch?v=6pceh2PBgpk

Koniecznie poczytaj: Egzamin na prawo jazdy: jak zrobić łuk? oraz Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie)

Foto: Marcin Steć

Wideo: Nauka Jazdy Turbo Zamość

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com