Jak uniknąć stresu podczas egzaminu na prawo jazdy

 

Stres egzaminacyjny jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń egzaminacyjnych. O sposobach walki z nim napisano już wiele. Najlepiej jednak tego stresu uniknąć i chociaż nie zawsze da się go wyeliminować w stu procentach, to z powodzeniem można zminimalizować do znośnego poziomu.

Wybierz dobrego instruktora

To pierwszy, często marginalizowany sposób walki ze stresem egzaminacyjnym. Celowo piszemy o doborze instruktora a nie szkoły nauki jazdy, bowiem opinię o szkołach tworzą instruktorzy w niej pracujący a nie “znana” marka czy jej właściciel. Zdarza się, że w polecanej szkole nauki jazdy pracuje kilku instruktorów, których praca pozostawia wiele do życzenia. Warto więc popytać już tych, którzy kurs i egzamin mają za sobą.

Unikaj najtańszych kursów nauki jazdy

Ile chcesz zarabiać za godzinę pracy? Jak wykonasz pracę otrzymując 10 zł/h? No właśnie…

Tania nauka jazdy to niskie płace dla instruktorów. A kto będzie przykładał się do pracy otrzymując śmiesznie niskie wynagrodzenie?

Nie kieruj się wyłącznie statystyką zdawalności

Statystyki zdawalności OSK bardzo łatwo można zmanipulować. Oczywiście nie znaczy to, że są one zawsze zafałszowane, ale nieuczciwe szkoły nauki jazdy robią wiele, aby znaleźć się na szczycie zestawienia, co nie zawsze ma przełożenie na jakość szkolenia. Publikowane przez WORD wyniki zdawalności są miarą wartości OSK.

Na statystyki zdawalności trzeba więc zwracać uwagę, nie może to być jednak jedynym kryterium wyboru.

Pogoń za najwyższą lokatą w rankingu zdawalności często polega na nauczeniu Was zadań egzaminacyjnych bez wyjaśnienia jego zasad. A to krok od rozpaczy egzaminacyjnej.

Jak uczyć się testów na prawo jazdy? Wielu kursantów tego nie potrafi

Zapoznaj się z zasadami egzaminacyjnymi

Nieznajomość zasad egzaminacyjnych często kończy się oblaniem egzaminu. Pomyśl logicznie – trudno jest przystępować do egzaminu nie znając jego zasad.

Zdarza się, że na egzaminie państwowym okazuje się, że musisz wykonać jakąś czynność o której Twój instruktor nie wspominał. Poczytaj 10 rzeczy które na egzaminie w WORD są (choć mówili ci, że nie ma).

Przed egzaminem musisz wiedzieć w szczególności:

  • jak wydawane są polecenia egzaminacyjne
  • jakie zadania masz do wykonania
  • w jakiej kolejności należy je wykonywać
  • kiedy przysługuje korekta zadania egzaminacyjnego
  • w jaki sposób oceniają egzaminatorzy
  • kiedy egzaminator przerywa egzamin a kiedy zaznacza w arkuszu jedynie błąd

Poczytaj: Najczęściej popełniane błędy egzaminacyjne.

Sprawdź co wiesz o egzaminie na prawo jazdy

Wybierz odpowiednią dla siebie porę na egzamin

Na którą najlepiej ustalić egzamin? Egzamin na prawo jazdy najlepiej jest zdawać wtedy, gdy nasz organizm pracuje najwydajniej. Jeśli jesteś śpiochem, bezcelowe będzie ustalanie egzaminu w godzinach rannych. Każdy z was zna swój zegar biologiczny, a porę egzaminu powinno ustalać się na podstawie wskazań właśnie tego zegara.

Traktuj egzamin jak koleją jazdę

Egzamin na prawo jazdy jest kolejnym naturalnym etapem do uzyskania uprawnień.  Idziesz do WORD po to aby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Nie stajesz przecież przed Wysoką Komisją Egzaminacyjną, a od sukcesu egzaminacyjnego tak naprawdę nic nie zależy. Bo co się stanie jeśli oblejesz? No właśnie – nic.

Zabierz instruktora na egzamin

Egzamin na prawo jazdy może odbyć się przy udziale Twojego instruktora nauki jazdy. Jeśli jego obecność sprawi, że poczujesz się bezpieczniej – wykorzystaj tę możliwość. Więcej o udziale instruktora na egzaminie poczytasz w tekście Egzamin z instruktorem – warto?

Pobierz Wniosek o udział instruktora na egzaminie.

Unikaj kółek wzajemnej adoracji

Mity egzaminacyjne powstają z niewiedzy zdających – to znaczy oblewających egzamin na prawo jazdy. Czyjś problem nie jest Twoim zmartwieniem, a opowieści dziwnej treści o egzaminie na prawo jazdy najlepiej włożyć między bajki.

Egzaminator nie jest Twoim wrogiem

Jego obecność w samochodzie nie polega na tym aby Cię oblać, lecz sprawdzić. Niewiele mówi? Taka jest jego rola – nie dyskutuje z Tobą właśnie dlatego aby Cię nie rozpraszać. Wolisz mówić do siebie o tym co wykonujesz? – mów jeśli to dodaje Ci odwagi i sprawia, że czujesz się pewniej. Każda droga do osiągnięcia sukcesu jest dobra!

Zaufaj instruktorowi

Ilość godzin szkolenia ustala indywidualnie Twój instruktor i to on bierze pełną odpowiedzialność za jakość wyszkolenia. Jeśli dopuścił Cię do egzaminu, to znaczy, że jesteś do niego gotowy/a. Często jednak istnieje konieczność dokupienia kilku godzin celem podszlifowania swoich umiejętności. Jeśli tak się stanie – posłuchaj jego sugestii. Lepiej nie iść na egzamin w przeświadczeniu, że jeszcze czegoś się nie wie.

Oblicz ile już wydałeś/aś na prawo jazdy

Czytaj też