Skip to main content

Tani i skuteczny do dezynfekcji pomagający w walce z koronawirusem  z powodzeniem możesz sporządzić w domu. Jak to zrobić?

Jak wiadomo alkohol dezynfekuje, ale z góry odpowiadamy – nie, nie może to być wódka, bowiem chociaż ten specyfik zawiera alkohol, to jest go tam zbyt mało aby zabić wirusa (każdego, nie tylko SARS-Cov-2). 

Działanie wirusobójcze przejawia przynajmniej 60-procentowy roztwór alkoholu (dokładniej takie stężenie powoduje denaturację białka), lepiej, żeby jego stężenie wynosiło ok 70%.

Alkohol podawany doustnie (nie, to jest żart) nie zabija wirusa, co najwyżej może uszkodzić śluzówkę i otworzyć wrota infekcji. Wirusa nie zabije też podawany tą drogą alkohol 60-procentowy. W Iranie uwierzono w tę bajkę, skutkiem czego zmarło 20 osób, które zatruły się metanolem (więc wódka to jednak nie była…).

Jak zrobić tani i skuteczny do dezynfekcji:

Potrzebujesz:

  • spirytusu,
  • wody demineralizowanej (ostatecznie może być zwykła przegotowana i ostudzona woda z kranu).
  • żel aloesowy, którego zadaniem jest przeciwdziałanie wysuszenia skóry. Polecamy ten zawierający wysoką koncentrację aloesu.

Aby otrzymać 70-procentowy płyn do dezynfekcji mieszamy spirytus z wodą w proporcjach 4:1. Stężenie obliczamy według krzyża stężeń:

Gdzie:

  • Cp1 to stężenie spirytusu (95%) 
  • Cp2 to stężenie wody (0%)
  • Cpx to stężenie jakie chcesz uzyskać (70%)

Podstawiamy do wzoru i liczymy:

Cp1-Cpx, czyli 95-70=25 – tyle części potrzeba wody 

Cp2-Cpx, czyli 0-70=70 (ignorujemy wartość ujemną) – tyle części potrzeba spirytusu

…czyli upraszczając spirytus z wodą należy zmieszać w ilości 3:1 (dokładnie 3,5:1,25).

Do otrzymanej mieszaniny mieszaniny możesz dodać wspomnianego żelu ( np 1 łyżeczka na 100 ml otrzymanego roztworu. Zamiast żelu możesz użyć gliceryny lub wazeliny – te substancje także działają nawilżająco, a jeśli chcesz, to możesz do utworzonego przez siebie specyfiku dodać kilka kropli olejku zapachowego.

 

Do dezynfekowania powierzchni możesz użyć czystego roztworu bez dodatku substancji nawilżających.

Myj ręce

Płyn do dezynfekcji przyda Ci się w sytuacji, gdy umycie rąk z jakiegoś powodu nie jest możliwe. Z powodzeniem nadaje się on do dezynfekcji powierzchni, o czym pisaliśmy tutaj. Działanie wirusobójcze przejawiają też substancje powierzchniowo czynne jak np mydło, żele do mycia rąk itp.

Ozonowanie samochodu

Ozon posiadający silne właściwości aseptyczne zapewnia czystość mikrobiologiczną – usuwa bakterie, wirusy, ich spory i cysty oraz grzyby. 

Dla przewrażliwionych – wirusy zabija też promieniowanie UV, ale takiej lampy raczej nie kupisz na Aliexpress, bo przesyłki z Chin idą do Polski jakby niechętnie…

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com