Jak zrobię prawo jazdy to pojadę do….

 

…Mongolii 🙂 Kilka rad młodego kierowcy. Jakie drogi, takie przepisy ruchu drogowego. Na mongolskich stepach i bezdrożach obowiązuje jedynie zasada ostrożności. Priorytetem dla kierowców jest omijanie kolein i głębszych wyrw.

Pozdrowienia dla Tadeusza z Gdyni 🙂

Ruch drogowy

Jakie drogi, takie przepisy ruchu drogowego. Na mongolskich stepach i bezdrożach (poza Ułan Bator i kilkoma większymi miastami) obowiązuje jedynie zasada ostrożności. Priorytetem dla kierowców jest omijanie kolein i głębszych wyrw w drogach utwardzanych i temu też podporządkowana jest zasada lewo- lub prawostronności ruchu.

Przy rozstawianiu namiotu po zmroku w pobliżu dróg, należy się upewnić czy wybrane przez was miejsce nie znajduje się przypadkiem na środku jednej z bocznych tras. W przeciwnym razie jadące w nocy auta mogą się okazać nieco niebezpieczne.

road-street-blur-blurred-large

Trudności w poruszaniu się po kraju

W wyższe góry na północnym zachodzie kraju można dostać się jedynie konno lub pieszo. Każdy transport kołowy na północny zachód od Hatgal (pasmo Horĭdal Sarĭdag czu Ulan Tajga) jest z góry skazany na porażkę.

Przyroda

Jeśli nastawiacie się na spanie w namiocie (dot. noclegów w pobliżu osad ludzkich), radzę zadbać o porządny namiot oraz o solidne jego rozbicie. Możecie być bowiem narażeni na atak watahy półdzikich psów. W ciągu dnia zobaczycie wygrzewające się w słońcu leniwe i wiecznie głodne pojedyncze psy, które po zmroku często łączą się w grupy po kilkanaście sztuk i mogą stanowić pewne zagrożenie.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, najlepiej „prawie nie oddychać”, nie mówiąc już o żadnej panice. Po kilku lub kilkudziesięciu minutach zazwyczaj nudzą się i po prostu oddalają. W stepie istnieje raczej małe prawdopodobieństwo takiej sytuacji.

pexels-photo-30515-large

Warunkiem koniecznym jest nakrycie głowy. Temperatura ponad 30˚C i palące słońce po kilku godzinach nauczą tej zasady każdego.

Czytaj więcej na koniecswiata.net

Czytaj też