Aby poprawnie wykonać zadanie egzaminacyjne trzeba po prostu rozumieć czego chce egzaminator. Część ze zdających egzamin praktyczny po prostu nie rozumie tego co on do nich mówi. A trzeba Wam wiedzieć, że egzaminatorzy używają trzech rodzajów komend do zmiany kierunku jazdy.
Co ciekawe egzaminatorzy przed wyruszeniem na miasto instruują zdających egzamin na prawo jazdy w jaki sposób będą wydawane komendy, dodając jednocześnie, że jeśli coś nie będzie zrozumiałe, to należy poprosić o powtórzenie.
Z różnych przyczyn część ze zdających egzamin ani nie rozumie komend, ani nie prosi o ich powtórzenie.
Czego on ode mnie chce?
Podczas egzaminu praktycznego zmiana kierunku jazdy odbywać się będzie wielokrotnie – czy w celu wykonania zadania egzaminacyjnego „Wykonanie manewru zmiany kierunku jazdy w lewo i prawo”, czy pośrednio podczas wykonywania innych manewrów drogowych, przy których zmiana kierunku jazdy jest niezbędna (przejazdy przez skrzyżowania). Egzaminatorzy posługują się trzema rodzajami komend do zmiany kierunku jazdy:
- Na skrzyżowaniu (na najbliższym skrzyżowaniu…) proszę skręcić w lewo. Z pozoru prosta komenda może spowodować odrobinkę zamieszania w warunkach stresu egzaminacyjnego. Skręcenie na stację paliw, do sklepu czy innego obiektu przydrożnego będzie błędem egzaminacyjnym, bowiem uliczka prowadząca tam w świetle przepisów kodeksu drogowego skrzyżowaniem nie jest. Skrzyżowania zazwyczaj poprzedzają znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu, jeśli więc mijasz któryś z nich, możesz być pewien, że zbliżasz się do „najbliższego” skrzyżowania.
- Na najbliższym skrzyżowaniu pojedziemy w kierunku… I tu pada nazwa miejscowości czy osiedla. Słysząc taką komendę stosujemy się wskazaniami znaków informacyjnych.
- Brak komendy. Zdarza się, że egzaminator podczas zbliżania się do skrzyżowanie nie wyda żadnej komendy. To żadna pułapka egzaminacyjna – kierować się wówczas należy znakami zakazu i/lub nakazu określającymi kierunek jazdy przez skrzyżowanie. Pamiętaj, że zignorowanie znaku zakaz wjazdu czy nakaz jazdy w określonym kierunku może być przyczyną przerwania egzaminu na prawo jazdy.
Nie rozumiesz komendy – poproś o powtórzenie
Nie, egzaminatorzy nie wydają komend z ustami pełnymi popcornu, jednak zdarzyć się może, że komendy najwyraźniej w świecie nie zrozumiesz. Jeśli tak się stanie – masz prawo do zapytania egzaminatora. Egzamin na prawo jazdy to nie sprawdzian ze słuchu i możesz czegoś zwyczajnie nie dosłyszeć albo nie zrozumieć.
Warto wiedzieć o egzaminie jak najwięcej po to, aby drogi powrotnej do ośrodka egzaminowania nie podziwiać z perspektywy prawego fotela. Twoje prawa i obowiązki podczas egzaminu na prawo jazdy: Prawko i Sprawiedliwość.
„Najpierw będzie lekkie ukłucie, a później poczujesz jakby w twojej głowie wykoleił się pociąg z węglem.” Tak czasem wygląda pierwsze zetknięcie z nauka jazdy – jako „instytucją”, czyli relacja z kursu i egzaminu na prawo jazdy napisana z perspektywy kogoś, kto ten cały stres ma już za sobą. Poczytaj koniecznie: Dziś wiem, że pozytywny wynik egzaminu to nie był jedyny sukces jaki odniosłam w trakcie nauki jazdy. Dzięki kursowi pokonałam wiele swoich wewnętrznych słabości i lęków, udowodniłam sobie, że największym hamulcem do spełniania marzeń jest strach i lenistwo