Jakich komend do zmiany kierunku jazdy używają egzaminatorzy WORD?

Aby poprawnie wykonać zadanie egzaminacyjne trzeba po prostu rozumieć czego chce egzaminator. Część ze zdających egzamin praktyczny po prostu nie rozumie tego co on do nich mówi. A trzeba Wam wiedzieć, że egzaminatorzy używają trzech rodzajów komend do zmiany kierunku jazdy.

Co ciekawe egzaminatorzy przed wyruszeniem na miasto instruują zdających egzamin na prawo jazdy w jaki sposób będą wydawane komendy, dodając jednocześnie, że jeśli coś nie będzie zrozumiałe, to należy poprosić o powtórzenie.

Z różnych przyczyn część ze zdających egzamin ani nie rozumie komend, ani nie prosi o ich powtórzenie.

Czego on ode mnie chce?

Podczas egzaminu praktycznego zmiana kierunku jazdy odbywać  się będzie wielokrotnie – czy w celu wykonania zadania egzaminacyjnego „Wykonanie manewru zmiany kierunku jazdy w lewo i prawo”, czy pośrednio podczas wykonywania innych manewrów drogowych, przy których zmiana kierunku jazdy jest niezbędna (przejazdy przez skrzyżowania). Egzaminatorzy posługują się trzema rodzajami komend do zmiany kierunku jazdy:

  1. Na skrzyżowaniu (na najbliższym skrzyżowaniu…) proszę skręcić w lewo. Z pozoru prosta komenda może spowodować odrobinkę zamieszania w warunkach stresu egzaminacyjnego. Skręcenie na stację paliw, do sklepu czy innego obiektu przydrożnego będzie błędem egzaminacyjnym, bowiem uliczka prowadząca tam w świetle przepisów kodeksu drogowego skrzyżowaniem nie jest. Skrzyżowania zazwyczaj poprzedzają znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu, jeśli więc mijasz któryś z nich, możesz być pewien, że zbliżasz się do „najbliższego” skrzyżowania.
  2. Na najbliższym skrzyżowaniu pojedziemy w kierunku… I tu pada nazwa miejscowości czy osiedla. Słysząc taką komendę stosujemy się wskazaniami znaków informacyjnych.
  3. Brak komendy. Zdarza się, że egzaminator podczas zbliżania się do skrzyżowanie nie wyda żadnej komendy. To żadna pułapka egzaminacyjna – kierować się wówczas należy znakami zakazu i/lub nakazu określającymi kierunek jazdy przez skrzyżowanie. Pamiętaj, że zignorowanie znaku zakaz wjazdu czy nakaz jazdy w określonym kierunku może być przyczyną przerwania egzaminu na prawo jazdy.

Nie rozumiesz komendy – poproś o powtórzenie

Nie, egzaminatorzy nie wydają komend z ustami pełnymi popcornu, jednak zdarzyć się może, że komendy najwyraźniej w świecie nie zrozumiesz.  Jeśli tak się stanie – masz prawo do zapytania egzaminatora. Egzamin na prawo jazdy to nie sprawdzian ze słuchu i możesz czegoś zwyczajnie nie dosłyszeć albo nie zrozumieć.

Warto wiedzieć o egzaminie jak najwięcej po to, aby drogi powrotnej do ośrodka egzaminowania nie podziwiać z perspektywy prawego fotela. Twoje prawa i obowiązki podczas egzaminu na prawo jazdy: Prawko i Sprawiedliwość.

„Najpierw będzie lekkie ukłucie, a później poczujesz jakby w twojej głowie wykoleił się pociąg z węglem.” Tak czasem wygląda pierwsze zetknięcie z nauka jazdy – jako „instytucją”, czyli relacja z kursu i egzaminu na prawo jazdy napisana z perspektywy kogoś, kto ten cały stres ma już za sobą. Poczytaj koniecznie: Dziś wiem, że pozytywny wynik egzaminu to nie był jedyny sukces jaki odniosłam w trakcie nauki jazdy. Dzięki kursowi pokonałam wiele swoich wewnętrznych słabości i lęków, udowodniłam sobie, że największym hamulcem do spełniania marzeń jest strach i lenistwo

[poll id=”20″]

 

 

Co o tym sądzisz?