Kiedy ruszą egzaminy na prawo jazdy? Niektóre ośrodki już grzeją silniki i czekają na pozwolenie na start

WORD Warszawa wznawia przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy i szkoleń już od 20 kwietnia 2020. Inne ośrodki szkolenia kierowców wprawdzie wstrzymują główną działalność “na czas nieokreślony”, jednak nie wszystkie.

Z WORD-ami jest trochę tak, jak z piosenką o niedźwiedziu. Niby wszyscy się go boimy, ale z drugiej strony zaglądamy, czy się już obudził. Oczywiście w WORD nikt nikogo nie zje. Nieprawdą też jest, że po 13 negatywnie dostaje się rower a po 20 wyrywają paznokcie. Nieważne. W każdym razie ośrodki ruchu drogowego powoli wznawiają egzaminy.

Do kiedy egzaminy są wstrzymane?

W większości ośrodków do odwołania, ale:

…co oczywiście nie oznacza, że egzaminy zostaną przywrócone po wskazanych przez dyrektorów tych ośrodków terminach. Równie dobrze może to się stać zarówno wcześniej jak i później, chociaż biorąc pod uwagę obecną sytuację, egzaminy w tych ośrodkach mogą ruszyć bardziej wcześniej niż później. Chociaż w przypadku WORD Leszno wcześniej raczej się już nie da 🙂

Egzaminy jednak ruszają

Pierwsza informacja o wznowieniu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy przyszła z Nowego Sącza. Tam egzaminy na prawo jazdy mają zostać wznowione od 27 kwietnia 2020, zapisy ruszają 20 kwietnia.

WORD Warszawa zrobił nam wszystkim niespodziankę. Dyrektor tamtejszego ośrodka najpierw narobił nam nadziei informując, że 20 kwietnia poda więcej szczegółów dotyczących “wybudzania” działalności, a już w niedzielę 19 kwietnia obudził nas wiadomością, że następnego dnia da rozkaz odpalenia pojazdów egzaminacyjnych. W pierwszej kolejności przeprowadzane mają być tam egzaminy dla osób będących w szczególnych sytuacjach. Przywrócone mają tam zostać także niektóre szkolenia.

Ruszyć chce też WORD Lublin. W środę 22 kwietnia w siedzibie tamtejszego ośrodka ma się odbyć spotkanie dyrekcji z przedstawicielami szkół nauki jazdy. Tego dnia ma być podjęta decyzja o etapowym wznawianiu egzaminowania i szkolenia kandydatów na kierowców z zachowaniem zagrożeń i i obostrzeń wynikających ze stanu pandemii koronawirusa  w Polsce – poinformowało Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Lublinie.

WORD Białystok rusza 22 kwietnia, czego dowiadujemy się z pisma dyrektora tamtejszego ośrodka skierowanego do Prezesów:  Zarządu Fundacji Zapobieganie Wypadkom drogowym, oraz Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego datowanego na 17 kwietnia 2020. W Białymstoku na początku – tj 22 kwietnia mają ruszyć zapisy na egzaminy. Pierwsze po przestoju egzaminy (teoretyczne i praktyczne) odbęda się 27 kwietnia. Egzaminy na prawo jazdy w WORD Białystok były zawieszone do 25 kwietnia.

Od 4 maja częściowo wznawiane będą egzaminy na prawo jazdy w WORD Poznań. W pierwszym etapie będzie można tam zdawać egzaminy na kategorie motocyklowe, oraz “ciężkie” kategorie. Egzaminy na kat. B mają ruszyć w późniejszym terminie.

Kiedy ruszą wszystkie ośrodki?

Obserwując całą sytuację należy sądzić, że egzaminy na prawo jazdy ruszą dopiero w okolicy połowy maja, a w ślad za tym szkolenia w naukach jazdy. Podobny termin wznowienia szkolenia podają Czesi, którzy jak wiecie zakazali prowadzenia tego typu szkoleń w związku z koronawirusem.

Bądźcie ostrożni

To, że obostrzenia mijają nie oznacza, że zagrożenie koronawirusem minęło. Nadal trzeba zachowywać środki ostrożności, a jeśli załatwienie sprawy w nauce jazdy może odbyć się zdalnie to lepiej podaruj sobie wycieczkę do OSK. Wiele spraw w nauce jazdy możesz załatwić przez internet, łącznie z uzyskaniem numeru PKK. 

Czytaj: Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem w WORD i w nauce jazdy

Co o tym sądzisz?