Kierowcy nie mają szans: Autonomiczny samochód policyjny

 

System będzie bezlitosny dla kierowców. System może rozpocząć pościg za pojazdem może też po prostu wystawić elektroniczny mandat kierującemu pojazdem popełniającemu wykroczenie. Brzmi okropnie, prawda? Przyznajemy – to przerażające.

Taki autonomiczny pojazd oparty na algorytmach sztucznej inteligencji mógł komunikować się z systemem monitoringu, a także fotoradarami umiejscowionymi w patrolowanym przez niego rejonie.

Tak ma działać system autonomicznych pojazdów policyjnych

Patent Forda

Ford miewał już w przeszłości ciekawe pomysły – jak choćby Ford T. Tym razem posunął się odrobinkę za daleko. Firma złożyła wniosek o patent (który niedawno został opublikowany) o autonomiczny system z samochodem policyjnym, który może działać samodzielnie lub obok tradycyjnego “ludzkiego” policjanta. Robot policjant – ale nie RoboCop – może określić, kiedy doszło do naruszenia na drodze, i może podjąć różne działania.

Zanim zaczniesz odkopywać swoje podwórko, aby zbudować odporny na ptasią grypę bunkier, w którym mieszkasz na zawsze, jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć. Przede wszystkim patent Forda nie gwarantuje technologii przyszłości – firma Ford mogła opatentować ten pomysł tylko po to, aby zapobiec temu, by ktokolwiek inny tego nie zrobił. Ubieganie się o wszelkiego rodzaju patenty nie jest dla producenta samochodów czymś niezwykłym.

…a teraz wyraźcie sobie świat, w którym najmniejsze nawet wykroczenie karane jest mandatem karnym.

Poczytaj też: Punkty karne 2018: Koniec z kasowaniem salda

Czytaj też