Kierunkowskaz na rondzie: Będzie zmiana w przepisach?

Resort Infrastruktury bierze pod uwagę zmiany przepisów dotyczących używania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo. To efekt dwóch wyroków sądu, które mocno podzieliły środowisko instruktorów, egzaminatorów a także samych kursantów.

Przypomnijmy, że sprawą włączania lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo zajmował się sąd w Gliwicach: Kierunkowskaz na rondzie: drugie orzeczenie sądu w Gliwicach oraz całkiem niedawno w Lublinie: Kierunkowskaz na rondzie. Kolejny wyrok sądu podzielił kierowców i właśnie to drugie orzeczenie sądu przelało czarę goryczy.

Będą zmiany w przepisach?

Ministerstwo Infrastruktury w wypowiedzi dla TVN24BiS wyznało, że:

…przeanalizuje pojawiające się wątpliwości oraz rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy i rozważy zasadność podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie

Resort zaznaczył, że jest jeszcze zbyt wcześnie aby stwierdzić, że zmiany w przepisach będą konieczne a jeśli do nich dojdzie, to jakie one będą.

Przypomnijmy, że sąd w Lublinie uznał, że:

…rondo należy traktować jako „zwykłe” skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/dzien-w-ktorym-peklo-niebo-czyli-o-kierunkowskazach-na-rondzie/

Co o tym sądzisz?