Koniec jazdy na światłach przez całą dobę?

Kraje Unii Europejskiej wycofują się z obowiązku jazdy całą dobę na światłach. 

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jest za zniesieniem przepisu nakładającego obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę. Przypomniał, że był w grupie posłów, którzy w latach 2011-2012 podpisali projekt w tej sprawie.

Posłanka Gabriela Małkowska PiS  zapytała szefa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, czy resort przyjrzy się obowiązkowi jazdy na światłach przez całą dobę:

Kilka lat temu wprowadzono w Polsce taki obowiązek bez względu na widoczność i porę roku. Ta sprawa wywołała wiele kontrowersje tylko wśród kierowców ale i wśród środowiska naukowego, które tą problematyką się zajmuje. Przytaczali wiele argumentów dotyczących tego, że to nie poprawia a pogarsza sytuację, bo gdy jest słoneczny dzień, to kierowcy nawzajem się oślepiają, że oślepiają pieszych, że zostało to właściwie pomyślane jako biznes dla producentów żarówek i innych urządzeń. Czy ministerstwo analizuje konsekwencje wprowadzenia tego obowiązku? Czy w krajach UE wszędzie stosuje się taki obowiązek – bo wiadomo mi, że jedne kraje wprowadzają a inne z tego rezygnują. I czy monitorujemy skuteczność tego rozwiązania?

Minister odpowiada

Wyszliśmy z inicjatywą, aby znieść ten obowiązek używania świateł mijania w dzień . Zdania na ten temat nie zmieniłem.

 

3 Comments on “Koniec jazdy na światłach przez całą dobę?”

  1. “…Przytaczali wiele argumentów dotyczących tego, że to nie poprawia a
    pogarsza sytuację, bo gdy jest słoneczny dzień, to kierowcy nawzajem się
    oślepiają, że oślepiają pieszych, …” co to za durny argument..? wzajemnie się oślepiają..

    1. Co się dziwisz jak piekarz jest ekspertem od “nieruchomości”, a humanista ekspertem od transportu drogowego….Idioci nie wiedzą, że w słoneczny dzień pod słońce auto na ze światłami widać…

  2. A ci amatorzy jazdy (posłowie) kierowania pojazdem jechali gdzieś dalej niż do pracy???

Co o tym sądzisz?