Koniec z jazdą na światłach?

 

Obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę i okrągły rok dzieli kierowców. Wprawdzie obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę miał zmiejszyć liczbę wypadków drogowych, jednak grupa posłów chcących zniesienia tego nakazu zwraca uwagę, że nie ma wiarygodnych badań dowodzących, że jazda na światłach przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, a co ciekawe są badania, które temu… przeczą i jako dowód przedstawiają wyniki badań Sławomira Gołębiowskiego, który w latach 1961-2005 roku związany był z Instytutem Transportu Samochodowego, a dodatkowo był wieloletnim biegłym sądowym w zakresie techniki samochodowej wypadków drogowych. Co ciekawe do podobnych wniosków doszli też Norwegowie i Amerykanie.

Obowiązek jazdy na światłach w dzień obowiązuje na terenie 14 państw UE Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier oraz Włoch. W Austrii zrezygnowano z tego przepisu po dwóch latach jego obowiązywania.

Przy okazji – wiecie kto lobbował za wprowadzeniem przepisu nakazującego jazdę na światłach w dzień? Min producenci… żarówek.

Zmiany w przepisach nie będzie

Stanowisko resortu infrastruktury w przedmiotowej sprawie przedstawił sekretarz stanu w resorcie Rafał Weber.

w najbliższej perspektywie resort nie planuje podejmowania działań legislacyjnych mających na celu zmianę obowiązujących przepisów

Egzamin na prawo jazdy – jakie światła?

Czytaj też