Ile kosztuje kurs nauki jazdy? Sprawdziliśmy to

Jest pewna grupa szkół nauki jazdy, których właściciele ganiają w kółko jak kurczaki z poobcinanymi głowami wymyślając coraz to nowe sposoby, na przygarnięcie jak największej liczby kursantów, a najczęściej – a w przypadku tej konkretnej grupy szkół: zawsze – tym sposobem jest cena. Co ciekawe – im jest ona bardziej niedorzeczna tym lepiej.

Oczywiście przy idiotycznie niskiej cenie kursu nauki jazdy musi dojść do cudu gospodarczego aby takie szkolenie w ogóle opłacało się. Jak dokonuje się taki cud? To już słodka tajemnica właścicieli OSK. Generalnie im bliżej 1000 zł tym niedorzeczniej, zaś im bliżej 2 tyś – tym rozsądniej.

Przy niskiej cenie kursu nauki jazdy OSK musi na czymś ciąć koszty – a to zawsze odbywa się kosztem kursanta

Popytaliśmy tu i tam…

Poniżej przykładowe ceny kursów nauki jazdy w wybranych miastach. Oczywiście w wybranych miastach można znaleźć kursy zarówno droższe jak i tańsze, jednak wykres pozwoli Wam zobrazować poziom cen w poszczególnych miastach:

Tak powstaje cud gospodarczy:

Instruktor na rękę – 20 zł
koszt właściciela osk – 39,90 zł
zatem 1 kursant to 30h x 39,90 zł = 1197 zł
160 h (tzw.etat) to koszt dla właściciela = 6384 zł
200h przy tej stawce to koszt właściciela osk = 7980 zł

CUD GOSPODARCZY:

– 1 kursant = 30 h x 39,90zł = 1197
– paliwo = ok. 160 zł (licząc z LPG)
– podatek od ceny 1600 zł za kurs = 304 zł
Suma kosztów = 1661 zł 
Cena kursu = 1600 zł
Oczywiście nie liczę tu kosztów biura, sali, czynszów za plac, reklamę, rata leasingu/kredytu na samochód itd… Czytaj więcej: Nielegalne stawki instruktorów czyli głupi właściciele OSK.. i jeszcze głupsi instruktorzy.

Oczywiście sposobów na przyciągnięcie klienta jest więcej: testy na prawo jazdy z certyfikatem, brak wykładów, zostawianie godzin przed egzaminem, brak egzaminów wewnętrznych. Więcej: Jak oszukują w naukach jazdy.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/kosztuja-jazdy-dodatkowe/

Opłata za kurs to jeszcze nie wszystko

Koszt kursu na prawo jazdy to nie wszystkie wydatki jaki należy ponieść. Tutaj napisaliśmy jakie jeszcze wydatki czekają młodych kierowców, a dotyczą wyłącznie uzyskania uprawnień do kierowania: Kurs nauki jazdy: Ile kosztuje naprawdę.

 

Co o tym sądzisz?