Ile kosztuje kurs nauki jazdy? Sprawdziliśmy to

 

Jest pewna grupa szkół nauki jazdy, których właściciele ganiają w kółko jak kurczaki z poobcinanymi głowami wymyślając coraz to nowe sposoby, na przygarnięcie jak największej liczby kursantów, a najczęściej – a w przypadku tej konkretnej grupy szkół: zawsze – tym sposobem jest cena. Co ciekawe – im jest ona bardziej niedorzeczna tym lepiej.

Oczywiście przy idiotycznie niskiej cenie kursu nauki jazdy musi dojść do cudu gospodarczego aby takie szkolenie w ogóle opłacało się. Jak dokonuje się taki cud? To już słodka tajemnica właścicieli OSK. Generalnie im bliżej 1000 zł tym niedorzeczniej, zaś im bliżej 2 tyś – tym rozsądniej.

Przy niskiej cenie kursu nauki jazdy OSK musi na czymś ciąć koszty – a to zawsze odbywa się kosztem kursanta

Popytaliśmy tu i tam…

Poniżej przykładowe ceny kursów nauki jazdy w wybranych miastach. Oczywiście w wybranych miastach można znaleźć kursy zarówno droższe jak i tańsze, jednak wykres pozwoli Wam zobrazować poziom cen w poszczególnych miastach:

Tak powstaje cud gospodarczy:

Instruktor na rękę – 20 zł
koszt właściciela osk – 39,90 zł
zatem 1 kursant to 30h x 39,90 zł = 1197 zł
160 h (tzw.etat) to koszt dla właściciela = 6384 zł
200h przy tej stawce to koszt właściciela osk = 7980 zł

CUD GOSPODARCZY:

– 1 kursant = 30 h x 39,90zł = 1197
– paliwo = ok. 160 zł (licząc z LPG)
– podatek od ceny 1600 zł za kurs = 304 zł
Suma kosztów = 1661 zł 
Cena kursu = 1600 zł
Oczywiście nie liczę tu kosztów biura, sali, czynszów za plac, reklamę, rata leasingu/kredytu na samochód itd… Czytaj więcej: Nielegalne stawki instruktorów czyli głupi właściciele OSK.. i jeszcze głupsi instruktorzy.

Oczywiście sposobów na przyciągnięcie klienta jest więcej: testy na prawo jazdy z certyfikatem, brak wykładów, zostawianie godzin przed egzaminem, brak egzaminów wewnętrznych. Więcej: Jak oszukują w naukach jazdy.

Ile kosztują jazdy dodatkowe?

Opłata za kurs to jeszcze nie wszystko

Koszt kursu na prawo jazdy to nie wszystkie wydatki jaki należy ponieść. Tutaj napisaliśmy jakie jeszcze wydatki czekają młodych kierowców, a dotyczą wyłącznie uzyskania uprawnień do kierowania: Kurs nauki jazdy: Ile kosztuje naprawdę.

 

Czytaj też