Kurs nauki jazdy: Ile kosztuje naprawdę

 

Wybierając się na kurs nauki jazdy musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Część z nich nie powinna być pobierana jest przez nauki jazdy.  

Ceny kursu nauki jazdy w Polsce wahają się od 900 do ok 2000 zł. Oczywiście naukę jazdy możesz zrobić i za 700 zł, a kwota 900 zł w niektórych naukach jazdy obejmuje też koszt badania lekarskiego (co wychodzi akurat na jedno, bo badanie lekarskie kosztuje 200 zł), to te oferty należy omijać szerokim łukiem.

Z jakimi wydatkami należy liczyć się robiąc kurs nauki jazdy?

Koszty dodatkowe

Poniżej zestawiamy koszty, które musisz lub możesz ponieść w związku z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania:

Testy na prawo jazdy Testy na prawo jazdy doręczane kursantom na płytkach CD są albo niewystarczające, albo po prostu nie dają możliwości rozwiązywania ich na komórkach.

Baza pytań ulega zmianom, warto więc zaopatrzyć się w pełną oficjalną pulę egzaminacyjną z dostępem na wszystkie urządzenia, trybem egzaminu, nauki działami i możliwością zdawania egzaminu wewnętrznego.

Dostęp do pełnej bazy testów w najpopularniejszym serwisie zdamyto.pl wynosi:
  • 18 zł na 90 dni dostępu do testów
  • 12 zł na 31 dni dostępu do testów
  • 3,69 zł na 24 h dostępu do testów
Badanie lekarskie Opłata za badanie lekarskie jest czasem zawierana w cenie kursu na prawo jazdy. Jeśli tak nie jest musisz ponieść dodatkowy koszt 200 zł
Zdjęcie do prawa jazdy Zdjęcie, podobnie jak orzeczenie lekarskie jest niezbędne do wyrobienia numeru PKK 20 zł
Egzamin na prawo jazdy – teoria Cena egzaminu na prawo jazdy jest taka sama w każdym WORD. Szczegóły cennika WORD tutaj. 30 zł za jedną kategorię
Egzamin na prawo jazdy – praktyka Koszt egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

Szczegóły cennika WORD tutaj.

140 zł
Jazdy dodatkowe Nie powiodło się na egzaminie lub nie czujesz się jeszcze na siłach? Warto dokupić jazdy dodatkowe.

Cena może się zmienić w zależności od szkoły nauki jazdy.

40-50 zł
Wydanie prawa jazdy Po zdanym egzaminie musisz uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy. Opłaty w niektórych wydziałach komunikacji możesz dokonać przez internet, licz się jednak z  koniecznością uiszczenia opłaty manipulacyjnej. 100 zł
Opłata ewidencyjna Ponosisz ją równocześnie z dokonywaniem opłaty za wydanie prawa jazdy 0,50 zł

Teraz tylko bak do pełna i w drogę 😉

Co jest bezpłatne?

Nic nie kosztuje Cię:

  • wydanie numeru PKK
  • egzamin wewnętrzny w nauce jazdy – szkoła nauki jazdy nie może pobierać opłaty za przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego. Egzamin wewnętrzny (teoretyczny, czy praktyczny) wchodzi w zakres szkolenia, które przecież opłaciłeś.
  • sprawdzenie stanu realizacji sprawy (co dzieje się z twoim prawem jazdy po egzaminie a jeszcze przed jego wydaniem na tej stronie.
  • „szacunek i chwała” -jak mawiał Kowalski z „Pingwinów z Madagaskaru” – po zdaniu egzaminu na prawo jazdy:)

Rezygnacja z OSK

W dowolnej chwili możesz zrezygnować ze szkolenia w swoim OSK i przenieść się do innego. Nauka jazdy z której rezygnujesz ma obowiązek wydania Twojej dokumentacji, uzupełnionej o zajęcia, które odbyłeś, zwrotu nadpłaconej i niewykorzystanej części należności za kurs oraz uwolnienia twojego numeru PKK.

Szerokości!

Czytaj też