Skip to main content

Wybierając się na kurs nauki jazdy musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Część z nich nie powinna być pobierana jest przez nauki jazdy. Pomożemy policzyć ile tak naprawdę kosztuje kurs nauki jazdy.

Ceny kursu nauki jazdy w Polsce wahają się od 900 do ok 2000 zł. Oczywiście naukę jazdy możesz zrobić i za 700 zł, a kwota 900 zł w niektórych naukach jazdy obejmuje też koszt badania lekarskiego (co wychodzi akurat na jedno, bo badanie lekarskie kosztuje 200 zł), to te oferty należy omijać szerokim łukiem.

Z jakimi wydatkami należy liczyć się robiąc kurs nauki jazdy?

Koszty dodatkowe

Poniżej zestawiamy koszty, które musisz lub możesz ponieść w związku z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania:

Testy na prawo jazdy Testy na prawo jazdy doręczane kursantom na płytkach CD są albo niewystarczające, albo po prostu nie dają możliwości rozwiązywania ich na komórkach.

Baza pytań ulega zmianom, warto więc zaopatrzyć się w pełną oficjalną pulę egzaminacyjną z dostępem na wszystkie urządzenia, trybem egzaminu, nauki działami i możliwością zdawania egzaminu wewnętrznego.

Dostęp do pełnej bazy testów w najpopularniejszym serwisie zdamyto.pl wynosi:

 • 18 zł na 90 dni dostępu do testów
 • 12 zł na 31 dni dostępu do testów
 • 3,69 zł na 24 h dostępu do testów
Badanie lekarskie Opłata za badanie lekarskie jest czasem zawierana w cenie kursu na prawo jazdy. Jeśli tak nie jest musisz ponieść dodatkowy koszt 200 zł
Zdjęcie do prawa jazdy Zdjęcie, podobnie jak orzeczenie lekarskie jest niezbędne do wyrobienia numeru PKK 20 zł
Egzamin na prawo jazdy – teoria Cena egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest taka sama w każdym WORD. Szczegóły cennika WORD tutaj. 30 zł za jedną kategorię
Egzamin na prawo jazdy – praktyka Koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B.

Szczegóły cennika WORD tutaj.

140 zł
Jazdy dodatkowe Nie powiodło się na egzaminie lub nie czujesz się jeszcze na siłach? Warto dokupić jazdy dodatkowe.

Cena może się zmienić w zależności od szkoły nauki jazdy.

40-50 zł
Wydanie prawa jazdy Po zdanym egzaminie musisz uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy. Opłaty w niektórych wydziałach komunikacji możesz dokonać przez internet, licz się jednak z  koniecznością uiszczenia opłaty manipulacyjnej. 100 zł
Opłata ewidencyjna Ponosisz ją równocześnie z dokonywaniem opłaty za wydanie prawa jazdy 0,50 zł

Nauka jazdy może pobrać opłatę za na przykład:

 • udział instruktora na egzaminie,
 • upoważnienie jej pracownika do ustalenia terminu egzaminu/założenia PKK,
 • materiały i pomoce dydaktyczne – jeśli zmieniasz OSK.

W części szkół nauki jazdy przed rozpoczęciem szkolenia podpisywana jest specjalna umowa, w której może być zawarta np kara za przerwanie szkolenia przed jego zakończeniem czy niestawienie się na jazdy. Warto przeczytać taką umowę przed jej podpisaniem.

Co jest bezpłatne?

Nic nie kosztuje Cię:

 • wydanie numeru PKK
 • egzamin wewnętrzny w nauce jazdy – szkoła nauki jazdy nie może pobierać opłaty za przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego. Egzamin wewnętrzny (teoretyczny, czy praktyczny) wchodzi w zakres szkolenia, które przecież opłaciłeś.
 • sprawdzenie stanu realizacji sprawy (co dzieje się z twoim prawem jazdy po egzaminie a jeszcze przed jego wydaniem na tej stronie.
 • dodatkowe wykłady – w zamian za wykupienie pakietu jazd dodatkowych, lub w sytuacji gdy nie teoria nie jest Twoją mocną stroną, nauka jazdy może umożliwić Ci dostęp do dodatkowej puli wykładów (z inną grupą),
 • “szacunek i chwała” -jak mawiał Kowalski z “Pingwinów z Madagaskaru” – po zdaniu egzaminu na prawo jazdy:)

Nosz kurrrr…,czyli nauka jazdy, stres, emocje, zmiana OSK i dlaczego warto było

Rezygnacja z OSK

W dowolnej chwili możesz zrezygnować ze szkolenia w swoim OSK i przenieść się do innej nauki jazdy. Nauka jazdy z której rezygnujesz ma obowiązek wydania Twojej dokumentacji, uzupełnionej o zajęcia, które odbyłeś, zwrotu nadpłaconej i niewykorzystanej części należności za kurs oraz uwolnienia twojego numeru PKK.

W znalezieniu dobrej nauki jazdy w swoim mieście pomóc Ci może nasz katalog.

Rezygnacja z egzaminu

Nie ponosisz żadnych kosztów z tego tytułu – pod warunkiem, że chęć rezygnacji / zmiany terminu egzaminu dokonasz najpóźniej 2 dni przed jego planowanym terminem. Poczytaj: Rezygnacja z egzaminu. Czy WORD zwróci pieniądze?

Nie płacisz za poprawkę

Nie ponosisz żadnych kosztów egzaminu poprawkowego, jeśli wynik poprzedniego egzaminu nie był pozytywny, a Twoje odwołanie zostało rozpatrzone pozytywnie.

Od decyzji egzaminatora możesz przecież odwołać się, lub wręcz złożyć skargę na egzaminatora, jeśli jego zachowanie było niestosowne. Jak odwołać się od wyniku egzaminu? Czytaj: Jak skutecznie odwołać się od wyniku egzaminu na prawo jazdy?

Być może przyda Ci się też:

Szerokim łukiem omijaj oferty szkół nauki jazdy oferujące najtańsze kursy.

Kurs na prawo jazdy wbrew pozorom to kosztowna zabawa. W jego cenę trzeba przecież wliczyć koszt paliwa, ubezpieczenia, leasingu pojazdu lub jego cenę (a te cacuszka wcale tanie nie są!), pracownika biurowego, instruktora wynajmu placu, ubezpieczenia… Kosztów jest naprawdę sporo, więc w śmiesznie niskiej cenie trzeba się odrobinę nagimnastykować, aby na kursie zarobić… Więc taki tani OSK musi na czymś koszty ciąć – zawsze jednak będzie to działanie ze szkodą dla kursantów. Poczytaj np to: Tyle zarabiają Wasi instruktorzy? Nadal będziecie szukać najtańszych OSK?

Szerokości!

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com