Kursant nauki jazdy śmiertelnie potrącił pieszego

Był zmrok, padał silny deszcz, a pieszy nie był ubrany w żaden element odblaskowy, który mógłby zwiększyć jego widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

Do wypadku drogowego doszło 12 października 2020 roku o godzinie 19.40 w Strzelcach w gminie Mniszków w powiecie opoczyńskim. Apelujemy do pieszych o zakładanie odblasków. One mogą uratować życie.

Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora wstępnie ustalili, że 32 letni kursant nauki jazdy kierując samochodem ciężarowym marki Man, jadąc pod okiem 46 letniego instruktora, podczas wyprzedzania innego pojazdu, także nauki jazdy, śmiertelnie potrącił idącego w tym samym kierunku 45 letniego pieszego. Niestety pieszy poniósł śmierć na miejscu. Jak ustalili policjanci, pieszy nie był ubrany w żaden element odblaskowy, który mógłby zwiększyć jego widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo w tym czasie panowały bardzo trudne warunki drogowe, obfite opady deszczu, zmrok, znacząco utrudniają widoczność na drodze. Dlatego tak bardzo ważne jest aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i podczas poruszania się po drogach ( nawet w terenie zabudowanym) zakładać elementy odblaskowe. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Co o tym sądzisz?