Kursy na prawo jazdy mogą podrożeć o podatek VAT

 

O możliwości wzrostu cen kursów nauki jazdy pisaliśmy już wcześniej. Teraz pojawił się kolejny poważny powód- stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że kursów nauki jazdy nie można zwalniać z podatku VAT, bo nie są one usługą edukacyjną. Sprawa wprawdzie dotyczy niemieckiej szkoły nauki jazdy, jednak stanowisko Trybunału może zaważyć na cenach kursów nauki jazdy w całej UE.

Obecnie polski resort finansów twierdzi, że szkolenia w celu uzyskania praw jazdy kategorii B, C, D i E są zwolnione z VAT – jako usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Wyjątkiem są kursy nauki jazdy na kategorię A prawa jazdy.

Fiskus przyznaje, że uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami jest obecnie jednym z podstawowych wymogów stawianych kandydatom do pracy na różne stanowiska. Stwierdzili tak m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 19 listopada 2015 r. (sygn. ILPP3/4512-1-140/15-4/JO) oraz wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi udzielonej 21 kwietnia 2011 r. na pytania senatorów.

VAT to nie wszystko

Obłożenie szkół nauki jazdy podatkiem VAT spowoduje oczywisty wzrost cen kursów właśnie o kwotę należnego podatku. To jednak nie wszystko. Wprowadzenie podatku VAT oznacza droższą obsługę księgową, a jej koszt będzie musiał zostać uwzględniony właśnie w cenie kursu.

Namieszał niemiecki OSK

Spółka A & G Fahrschul-Akademie GmbH początkowo rozliczała VAT od prowadzonych przez siebie kursów nauki jazdy. Po kilku latach szefostwo uznało jednak, że kurs na prawo jazdy to usługa edukacyjna, która jest zwolniona z podatku VAT. Niemiecki fiskus odmówił prawa do korekty.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że szkolenia kandydatów na kierowców to nauczanie specjalistyczne, które nie jest „samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz ich rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego”.

Mówiąc w skrócie – kursy nauki jazdy powinny być obłożone podatkiem VAT.

Pamiętać należy, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE mają czasem wpływ na treści opracowywanych przez w PE dyrektyw.

 

Czytaj też