#Masks4All, czyli Ja chronię Ciebie, Ty chronisz mnie. Tak Czechom udaje się pokonać koronawirusa

 

Minister Zdrowia Republiki Czeskiej tłumaczy jak można pokonać koronawirusa. Czesi ruszają z kampanią #Masks4All.

Czechy są jednym z niewielu krajów, którym udało się wyraźnie ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa.

To pozwala właścicielom niektórych sklepów otworzyć swoje interesy jeszcze przed Wielkanocą, a studentom powrócić na uczelnie już po świętach. 

#Masks4All

Czeski rząd już 19 marca wprowadził zakaz przebywania w przestrzeni publicznej bez środków ochrony dróg oddechowych. Zamiast maseczek czechom zezwolono na korzystanie z chusteczek, szalików czy innych środków zapobiegającym rozprzestrzenianie się koronawirusa drogą kropelkową – zobacz uchwałę czeskiego rządu.

Co ciekawe nakaz ten wprowadzono wbrew zaleceniom WHO. I słusznie. Trudno bowiem do końca wierzyć światowej organizacji promującej tkwiącą w średniowieczu chińską medycynę naturalną. 

Czechom którym udało się wyraźnie ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Ta sztuka udała się niewielu krajom. Jak to zrobili? Oprócz działań podjętych przez rząd wzięli sprawy w swoje ręce. Zaczęli częściej myć ręce i nosić maseczki. Na ustach. Nie na czole. I w ramach popularyzacji tego rozwiązania rozpoczęli kampanię #Masks4All:

Wypowiedź Ministra Zdrowia Republiki Czeskiej skierowaną do ministrów i rządów państw na całym świecie:

Domowej roboty maseczki zatrzymują wirusa

GŁÓWNY ARGUMENT NA RZECZ KORZYSTANIA Z WŁASNORĘCZNIE WYKONANYCH MASECZEK: Domowej roboty maseczki nie są w stanie zapewnić pełnej ochrony osobistej, ale mają duże znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Nasze badania udowadniają, że są w stanie zatrzymać aż 95-100% wirusów, które wydostają się na zewnątrz w trakcie oddychania, kaszlu i kichania. 

Osoby na pozór zdrowe zarażają

Najwięcej osób zaraża innych w ciągu kilku pierwszych dni, kiedy nie mają jeszcze symptomów choroby, stąd zaleca się, by wszyscy nosili maseczki.

Używajcie maseczek. Wszyscy

Nasze założenia poddaliśmy testom przeprowadzonym przez dwie największe uczelnie techniczne, a wyniki badań stanowią jednocześnie zalecenia wydane przez zespół ekspertów COVID CZECHIA, koordynowany przez rektora Politechniki Czeskiej w Pradze. Zespół ekspertów składa się z wirusologa, epidemiologa, lekarzy ze specjalizacją w zakresie ochrony populacyjnej, chemików i fizyka specjalizujących się w dziedzinie filtracji. Grupa stanowi organ doradczy przy Radzie Ministrów Republiki Czeskiej w Pradze. Obecnie w całym kraju noszenie masek jest obowiązkowe.

Ja chronię Ciebie, Ty chronisz mnie

Aby spowolnić rozwój epidemii i ocalić życia ludzkie, prosimy o udostępnienie niniejszej wiadomości jak największej liczbie osób. #Masks4All: „Ja chronię Ciebie, Ty chronisz mnie.”

  1. Nasz zespół ekspertów: https://masks4all.org/founders
  2. Pierwszy film „Maski i myślenie krytyczne“:

  1. Lista 33 badań potwierdzających skuteczność maseczek (szczególne podziękowania dla @Jeremy Howard  ): http://tiny.cc/maskswork  + niesamowity film Jeremy’ego:

  1. 3 dni, które zmieniły jedno państwo, Republikę Czeską: https://tiny.cc/masks4all
  2. Zalecenia naszych ekspertów dla ogółu społeczeństwa w zakresie ochrony: https://bit.ly/COVID-public

Testować, testować…

Tak nakazuje WHO. To zalecenie organizacji Czesi wzięli sobie jednak do serca – w przeciwieństwie do przestrzegania przed noszeniem mesek przez osoby zdrowe . Do niedzieli (5 kwietnia) Czesi wykonali mniej więcej tyle testów na koronawirusa ile przeprowadzono do tej pory w Polsce. Tylko, że tam mieszka ok 10 mln mieszkańców. Nas jest niemal 4-krotnie więcej

W Polsce w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców  przeprowadza się tyle testów na koronawirusa co w Turcji i na terytorium Sint Maarten. Nawet Iran robi ich odrobinę więcej.

Jak niemiecki rząd pomaga przedsiębiorcom? Niemiecki system antywirusowy

Czytaj też