Ministerstwo odpowiada czy można wymienić opony na letnie. Karanie za wymianę jest legalne?

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się i inne obostrzenia spowodowane koronawirusem powodują, że część policjantów karze mandatami tych, którzy decydują się na wymianę opon. Czy można takie postępowanie jest legalne?

Testy niemieckiego ADAC wykazały, że droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich, a to aż cztery długości średniego samochodu. Co więcej Opony zimowe, na których jeździ jeszcze znaczna część kierowców nie nadają się do bezpiecznej jazdy w temperaturach powyżej 10-15 st. C

Dlaczego policjanci wystawiają mandaty?

Bo uznają, że wymiana opon nie jest czynnością zapewniającą spełnienie podstawowych potrzeb życia codziennego określonych w §5a ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Co ciekawe “podstawowe życia codziennego” nie są  zdefiniowane w polskim prawodawstwie więc tak naprawdę nie wiadomo co to jest.

Nauki jazdy uziemione. Za złamanie przepisu karę poniesie… kursant

Branża motoryzacyjna apeluje

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Oponiarskiego , Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów  apelują o niekaranie kierowców za wymianę opon w bezpiecznych serwisach. W liście wystosowanym do premiera Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji organizacje te domagają się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

Koronawirus: Będą dodatkowe ograniczenia prędkości?

Czy można wymienić opony?

Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego przygotowało opinie prawną, z której jednoznacznie wynika, że udawanie się na wymianę opon z zimowych na letnie spełnia definicję koniecznych czynności życia codziennego (pobierz informację prasową pod artykułem).

Ministerstwo zdrowia pozwala wymieniać opony

Ministerstwo Zdrowia zareagowało na interwencję PSPO, PZPM i ZDS wydając zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb.

Jeśli w okresie obowiązywania obostrzeń przemieszczasz się swoim autem i/lub dla jesteś objęty obowiązkową kwarantanną nie ma spiesz się. WIzyta w warsztacie może poczekać.

Zastanów się nad wyborem warsztatu

Jeśli już musisz wymienić opony, to skorzystaj z usług serwisów, które stosują procedury ochrony klientów i pracowników przeciw koronawirusowi. PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak postępować by zachować bezpieczeństwo w trakcie epidemii.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi dla kursantów, instruktorów i właścicieli OSK.

Respiratory z silników do wycieraczek. Trudne czasy dla przemysłu motoryzacyjnego.

Więcej na ten temat:

Czytaj też