Skip to main content

Ustawa o kierujących będzie zmieniona. Jakie zmiany czekają egzaminy na prawo jazdy oraz same WORD-y?

Rząd chce zmienić proces ubiegania się o uprawnienia do kierowania. Trwają prace nad zmianą ustawy o kierujących pojazdami. Nowelizacja dotknąć może ośrodki egzaminowania, kandydatów na kierowców i… tych, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku odpowiedniego do ubiegania się o prawo jazdy.

Pomysłów na zmiany było wiele i to właśnie w oparciu o nie wykuwa się najnowszy kształt ustawy. Przypomnijmy niektóre z nich:

Egzaminy w szkołach nauki jazdy

Ten pomysł na pewno spodoba się środowisku szkół nauki jazdy, a przynajmniej jego części. Poseł Jan Mosiński w interpelacji poselskiej proponuje:

testy na prawo jazdy

  • wprowadzenie centralnego systemu nadzoru nad egzaminami
  • utworzenie Okręgowych Komisji, którym podlegali będą egzaminatorzy
  • przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy z wykorzystaniem infrastruktury ośrodków szkolenia kierowców
  • ustalaną centralnie rotację egzaminatorów – co ma uniemożliwić możliwość ustalania egzaminatorów dla poszczególnych zdających,
  • przeniesienie egzaminów na prawo jazdy do powiatów w oparciu o infrastrukturę ośrodków szkolenia kierowców.

Ostatni pomysł poseł argumentuje:

To rozwiązanie obniży koszty uzyskania prawa jazdy przez osoby młode (bliższy dostęp do egzaminów), przyspieszy organizację egzaminów (większa ilość ośrodków uprawnionych do egzaminowania), obniży obciążenie, i tak już niewydolnych komunikacyjnie miast, gdzie znajdują się WORD-y, obniży emisję spalin w miastach, urealni zasady realizacji egzaminu.

Poseł zwraca też uwagę na monopol WORD, oraz na to, że:

Ponad 80% przychodów WORD-ów to wpływy z egzaminu na kat. B, w szczególności z tytułu organizacji egzaminów poprawkowych

Interpelacja nr 5262 do ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie egzaminów na prawo jazdy i Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Zgłaszający: Jan Mosiński.

Takie rozwiązanie może podnieść koszt egzaminu na prawo jazdy.

Egzaminy teoretyczne w starostwach

Scenariusz rozpatrywany przez rząd zakładał zdawanie egzaminu teoretycznego nie w jednym z WORD, ale w dowolnie wybranym starostwie. A tych jest niemal 400. Informatorzy Gazety Prawnej dowiedzieli się, że taka możliwość przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy jest rozważana przez resort. Czy ten pomysł będzie brany pod uwagę podczas opracowywania noweli ustawy o kierujących? Jak na razie nie słychać, aby brano go pod uwagę, chociaż zmiany w puli egzaminacyjnej mogą zostać wprowadzone.

Podnieść zdawalność!

Jak? Zabrać pieniądze WORD-om. Raport NIK wykazał, że WORD-y zarabiają głównie na egzaminach poprawkowych, czyli jednym słowem „WORD-om opłaca się oblewanie przyszłych kierowców”. Cow wynika z raportu? Przychody w WORD-ach generowane są głównie przez egzaminy poprawkowe, bowiem statystycznie aż  300 z 400 zł zarobionych przez WORD pochodziła z poprawek. Zmiany mają spowodować, że ośrodkom egzaminowania oblewanie kursantów przestanie się opłacać bo… pieniądze z egzaminów nie trafią do kasy WORD a do budżetu państwa. Ośrodki egzaminowania byłyby wówczas finansowane przez ministerstwo infrastruktury albo przez wojewodów. Zmiany mają w teorii zapewnić kontrolę nad finansami ośrodków ruchu drogowego i podnieść zdawalność…

Planowane zmiany mają też poprawić świadomość komunikacyjną wśród młodzieży szkolnej poprzez wprowadzenie szkoleń (przedmiotu?).

Kursy dla osób z uprawnieniami

Być może zmienią się przepisy zakazujące szkołom nauki jazdy szkolenia osób, które uprawnienia już zdobyły. Takie szkolenia potrzebne są osobom, które kilka, kilkanaście lat temu zdobyły uprawnienia i od czasu zdania egzaminu nie siadały za kółko. Ten problem poruszany był tutaj.

Inne zmiany? Owszem, są, i o nich wkrótce. Nie jest wykluczony powrót do kilku starych rozwiązań.

Trudno powiedzieć ile propozycji zostanie uwzględnionych w projekcie zmian do ustawy o kierujących. Życie pokazało, że ambitne pomysły na zmiany nie zawsze znajdują swoje odzwierciedlenie w opublikowanym akcie prawnym- jak było np z obowiązkowym egzaminem praktycznym z pierwszej pomocy.

 

One Comment

  • kumaty96 pisze:

    Obecny egzamin nie jest trudny, tylko jest coraz więcej ludzi, którzy nie umieją jeździć i chcą dostać PJ za nic. A jeśli ktoś uważa, że został niesłusznie oblany to może się odwołać od wyniku, cały egzamin jest nagrywany.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com