Skip to main content

Błąd podczas egzaminu przytrafić się może każdemu. Ziemia nie zatrzyma się a Facebook nie zostanie wyłączony, jeśli raz za późno włączysz kierunkowskaz, albo najedziesz na linię ciągłą. Ważne jest, aby nie powtórzyć tego samego błędu, albo nie popełnić takiego, który spowodować może natychmiastowe przerwanie egzaminu na prawo jazdy.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń egzaminacyjnych jest stres. To właśnie z jego powodu popełniacie błędy, których popełnienie dziwi nawet Was.

Błędy egzaminacyjne

Ustalmy. Są dwie kategorie błędów (zupełnie jak grzechy 😉 ). Dla potrzeb tego artykułu nazwijmy je jakoś obrazowo, powiedzmy:

  1. Błędy lekkie – popełnienie błędu nie skutkuje przerwaniem egzaminu, a ich popełnienie może nie mieć żadnego wpływu na egzamin.
  2. Błędy ciężkie (z tzw tabeli błędów)- popełnienie jednego błędu z tej kategorii może skutkować przerwaniem egzaminu na prawo jazdy z wynikiem negatywnym. Może – nie skutkuje. Jeśli egzaminator uzna, że popełnienie tego błędu spowodowało np zagrożenie bezpieczeństwa -wówczas egzamin jest przerywany, a to wracasz do WORD-u na siedzeniu pasażera.

Błędów lekkich możesz popełnić tyle ile jest zadań egzaminacyjnych (byleby nie popełnić dwa razy tego samego błędu), ale wystarczy jeden „ciężki błąd” aby Twój egzamin dobiegł końca. Jakie to błędy? Czytaj: Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat sposobu oceniania przez egzaminatora, poczytaj: Jak oceniają egzaminatorzy.

[poll id=”11″]

Poniżej spis najczęściej popełnianych błędów podczas egzaminu na prawo jazdy okiem egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy.

Egzamin na placu

  • brak wiedzy o zasadach egzaminu i kryteriach oceny,
  • niewłaściwe ustawienie lusterek – czytaj jak prawidłowo ustawić lusterka i co się stanie, jeśli nieprawidłowo je ustawisz,
  • jazda pasem ruchu do tyłu z wykorzystaniem wyłącznie lusterek (brak obejrzenia się). Czytaj Egzamin na placu: Jak zdać? Czego wymagają egzaminatorzy?,
  • brak umiejętności posługiwania się elementami sterowania pojazdem (ogrzewanie tylnej szyby, nawiew itp): jazda z zaparowanymi szybami,
  • jazda pasem ruchu „na system”: brak umiejętności skorygowania toru jazdy. Czytaj: Jak zrobić łuk?
  • nieumiejętność odblokowywania kierownicy i zwolnienia hamulca ręcznego,
  • błędna obserwacja pola widzenia w czasie wykonywania manewrów na placu lub obserwacja tylko w jednym lusterku,
  • brak koordynacji używania sprzęgła, gazu i hamulca przy ruszaniu na wzniesieniu

http://wordzamosc.ministerstwonaukijazdy.pl/egzamin-placu-cofac-aby-zdac/

Egzamin na mieście

  • brak wiedzy o zasadach przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy,
  • nieprawidłowe tory jazdy podczas zmiany kierunku jazdy w lewo na drogach jednokierunkowych
  • jazda na pamięć
  • jazda zbyt daleko od prawej krawędzi jezdni
  • sygnalizowanie faktu a nie zamiaru zmiany pasa ruchu– włączanie kierunkowskazu wraz z ruchem kierownicy
  • brak umiejętności oceny odległości i prędkości innych pojazdów
  • ignorowanie linii ciągłej – zmiana pasa ruchu przez linię ciągłą (tuż przed skrzyżowaniem)
  • zła dynamika jazdy
  • brak samodzielności brak reakcji na dynamicznie zmieniające się sytuacje na drodze,
  • niedostosowanie prędkości do warunków na drodze,
  • brak umiejętności wyprzedzania pojazdów, brak wiedzy o zasadach wyprzedzania, np rowerzystów
  • niereagowanie na zmiany sygnalizacji świetlnej
  • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
  • nieostrożność w okolicy przejść i przystanków,
  • zły tor jazdy podczas skręcania w lewo na drogach z wieloma pasami ruchu w tym samym kierunku (np zajmowanie prawego pasa za wszelką cenę),
  • obserwowanie niewłaściwych sygnalizatorów,
  • opuszczanie ruchu okrężnego bez sygnalizowania,
  • mylenie zawracanie ze skręcaniem w lewo lub odwrotnie,
  • brak wiedzy o możliwości wykonania korekty zadania egzaminacyjnego, brak umiejętności jej wykonania,
  • jazda bez używania gazu („bo silnik warczy”) prowadzi do częstego gaśnięcie silnika,
  • pokonywanie skrzyżowaniach z wciśniętym sprzęgłem,
  • nieznajomość korzystania z dodatkowych urządzeń w pojeździe np. wycieraczek, przełączenie świateł,
  • nieobserwowanie znaków drogowych i niestosowanie się do nich

Część osób ma problem z umiejętnością jazdy energooszczędnej. Ekojazda jest bowiem elementem podlegającym ocenie egzaminatora. Ekojazda na egzaminie: Kiedy egzaminator może Cię oblać?

Błędy na egzaminie? Te same co przyczyny wypadków

Tak jest Wasza Pierwszoligowość: Na skrzyżowaniu w lewo!

Praktyka pokazuje, że część zdających egzamin na prawo jazdy zwyczajnie nie rozumie komend egzaminacyjnych.

Podczas egzaminu praktycznego zmiana kierunku jazdy odbywać  się będzie wielokrotnie – czy w celu wykonania zadania egzaminacyjnego „Wykonanie manewru zmiany kierunku jazdy w lewo i prawo”, czy pośrednio podczas wykonywania innych manewrów drogowych, przy których zmiana kierunku jazdy jest niezbędna (przejazdy przez skrzyżowania). Egzaminatorzy posługują się trzema rodzajami komend do zmiany kierunku jazdy:

  1. Na skrzyżowaniu (na najbliższym skrzyżowaniu…) proszę skręcić w lewo. Z pozoru prosta komenda może spowodować odrobinkę zamieszania w warunkach stresu egzaminacyjnego. Skręcenie na stację paliw, do sklepu czy innego obiektu przydrożnego będzie błędem egzaminacyjnym, bowiem uliczka prowadząca tam w świetle przepisów kodeksu drogowego skrzyżowaniem nie jest. Skrzyżowania zazwyczaj poprzedzają znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu, jeśli więc mijasz któryś z nich, możesz być pewien, że zbliżasz się do „najbliższego” skrzyżowania.
  2. Na najbliższym skrzyżowaniu pojedziemy w kierunku… I tu pada nazwa miejscowości czy osiedla. Słysząc taką komendę stosujemy się wskazaniami znaków informacyjnych.
  3. Brak komendy. Zdarza się, że egzaminator podczas zbliżania się do skrzyżowanie nie wyda żadnej komendy. To żadna pułapka egzaminacyjna – kierować się wówczas należy znakami zakazu i/lub nakazu określającymi kierunek jazdy przez skrzyżowanie. Pamiętaj, że zignorowanie znaku zakaz wjazdu czy nakaz jazdy w określonym kierunku może być przyczyną przerwania egzaminu na prawo jazdy.

Oczywiście istnieje kilka „modyfikacji” powyższych komend, zasada tych trzech wymienionych pozostaje jednak ta sama. Zdarza się, że egzaminatorzy ułatwiając wam zadanie wydają komendę „w najbliższym możliwym miejscu”„na najbliższym skrzyżowaniu gdzie będzie możliwość skręcamy…”, wówczas wiadomo, że to najbliższe skrzyżowanie nie będzie możliwe do wykonania manewru. Egzaminatorzy mogą też wydać podwójną komendę do zmiany kierunku jazdy Taka komenda określa kierunek jazdy na dwóch kolejnych skrzyżowaniach. Taka komenda pozwoli Ci zająć odpowiedni pas ruchu do jazdy na drugim skrzyżowaniu i to już zaraz po opuszczeniu pierwszego. W niektórych sytuacjach egzaminatorzy precyzują swoją komendę, np: „bezpośrednio za przystankiem autobusowym w prawo” itp. Egzamin na prawo jazdy to nie egzamin z topografii miasta, i nie masz obowiązku znać położenie wszystkich skrzyżowań w mieście.

Popełniasz błąd – egzaminator informuje Cię o tym

Jeśli popełniasz błąd – egzaminator niezwłocznie informuje Cię o tym:

egzaminator niezwłocznie informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego; w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego egzaminator informuje osobę egzaminowaną o negatywnym wyniku części praktycznej egzaminu państwowego;

…a po zakończonym egzaminie szczegółowo omawia z Tobą wynik egzaminu państwowego, a jeżeli wynik jest negatywny – podaje przyczyny jego uzyskania.

Pamiętaj, że jeśli czegoś nie zrozumiesz – masz prawo do zapytania egzaminatora. Egzamin na prawo jazdy to nie sprawdzian ze słuchu i możesz czegoś zwyczajnie nie dosłyszeć albo nie zrozumieć.

Jak jechać aby zdać?

  1. Bądź skupionym do samego końca egzaminu. Bardzo dużo dobrze zapowiadających się egzaminów musiało zostać przerwanych już na powrocie do WORD czyli w ostatnich minutach egzaminu! To efekt Waszego rozluźnienia, zadowolenia z dobrego przebiegu egzaminu. Bądź skupiony do końca egzaminu!
  2. Nie bój się lewego pasa. Wprawdzie przepisy nakazują jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (czyli prawym pasem), ale to nie oznacza bezwzględnego nakazu jazdy prawym pasem (czy jak najbliżej prawego krawężnika). Gdy sytuacja drogowa tego wymaga – możesz przecież jechać lewym pasem, tak długo aż uzyskasz możliwość jazdy prawym pasem.
  3. Właściwie sygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu a nie fakt. Częstym błędem egzaminacyjnym jest sygnalizowanie faktu a nie zamiaru zmiany pasa ruchu- włączanie kierunkowskazu wraz z ruchem kierownicy – bez spojrzenia do lusterka.
  4. Zwracaj uwagę na znaki poziome. Np zmiana pasa ruchu tuż przed skrzyżowaniem doprowadzi do najechania na linię ciągłą. Niebezpiecznym błędem jest lekceważenie innych znaków poziomych jak np strzałki kierunkowe i skręcanie z niewłaściwych pasów
  5. Nie jedź za wolno. Ani za szybko. Po prostu przestrzegaj prędkości dopuszczalnych. Jazda ze zbyt małą prędkością, czyli snucie się przez miasto z prędkością 40 km/h jest wykroczeniem drogowym. Doprowadzasz przecież do utrudnienia w ruchu. Przekroczenie prędkości o więcej jak 20 km/h zaś może skutkować przerwaniem egzaminu z wynikiem negatywnym.
  6. Nie kopiuj zachowań innych kierowców. Pojazd przed Tobą jedynie zwolnił przed znakiem „stop” czy przed sygnalizatorem warunkowym? Nie powtarzaj jego zachowania. Ty masz się zatrzymać. Brak zatrzymania się przed sygnalizatorem warunkowym jest niczym innym jak niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej i stanowi poważne wykroczenie drogowe, które może kosztować nawet… 500 zł mandatu
  7. Dostosuj prędkość do warunków drogowych. Przejazd wąską uliczką osiedlową to nie to samo co jazda główną ulicą. Pomimo braku ograniczenia prędkości, w miejscach zagrożonych masz poruszać się z prędkością bezpieczną (tzn prędkość bezpieczna obowiązuje cię ZAWSZE)
  8. Wyprzedzaj. To manewr który jest obowiązkowy na egzaminie. Pamiętaj, że nie na każdym skrzyżowaniu istnieje zakaz wyprzedzania, ale już rowerzystę możesz wyprzedzić na każdym skrzyżowaniu.
  9. Sygnalizuj zamiar opuszczenia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Sygnalizowanie misi być przeprowadzone zawczasu i wyraźnie. Kierunkowskaz wyłącz po opuszczeniu ronda. Nie ma sensu gimnastykować się z wyłączeniem kierunkowskazu jeśli jesteś tuż za rondem. Po prostu brakuje Ci rąk.
  10. Pytaj egzaminatora. Jeśli czegoś nie dosłyszysz albo nie zrozumiesz – poproś o powtórzenie komendy. Jest zupełnie naturalne, że komenda egzaminatora może być niedosłyszana albo niezrozumiała w pierwszej chwili. Pamiętasz jak przed wyjechaniem na miasto poinstruował Cię egzaminator? „Jeśli coś będzie niezrozumiałe, to proszę mnie zapytać. Czy to jest dla pani/pana zrozumiałe?” TAK – potwierdzasz, że wiesz iż możesz DOPYTAĆ się jeśli komenda była niezrozumiała.
  11. Nie potwierdzaj ukończenia parkowania, jeśli widzisz, że jest ono przeprowadzone nieprawidłowo! Jeśli widzisz, że coś nie tak – powiedz, że chcesz wykonać korektę. Częsty błąd to brak wiedzy o prawie do korekty i umiejętności jej wykonania przy manewrach parkowania.
  12. Nie bój się zgaśnięcia silnika. Jazda samochodem nie polega na tym, aby silnik nie zgasł. Oczywiście jeśli robisz to nagminnie, albo utrudniasz zgaśnięciem silnika ruch drogowy – to będzie błędem.
  13. …i nie bój się, że silnik „warczy” podczas ruszania. Od tego jest aby warczał :). Jeśli silnik słyszysz, to wiesz kiedy zmienić bieg, czy zwolnić hamulec ręczny podczas ruszania pod górkę.
  14. Używaj hamulca ręcznego na skrzyżowaniach. Na mieście podczas ruszania pod górkę egzaminator nie ocenia tego. To zadanie egzaminacyjne podlegające ocenie jedynie na placu manewrowym WORD. Na mieście auto więc może stoczyć się, zgasnąć itp… Tu kryteria oceny już nie działają. Za to o wiele łatwiej ruszyć z ręcznego niż mordować się z gazem, hamulcem i sprzęgłem 🙂
  15. Nadużywanie sprzęgła. Wciskanie sprzęgła do hamowania jest najgorszym co możesz zrobić. Auto zachowuje się odwrotnie do tego czego się spodziewasz, ponadto nie wypełniasz zasad jazdy energooszczędnej. Ekojazda jest przecież oceniana na egzaminie.
  16. Nie jedź na pamięć. Oznakowanie może przecież zmienić się, a dotyczy to nie tylko zasad pierwszeństwa przejazdu ale i ograniczeń prędkości.

Nikomu nie jest na rękę wydłużanie czasu egzaminu – ani Tobie, ani tym bardziej Twojemu egzaminatorowi

http://wordzamosc.ministerstwonaukijazdy.pl/ciemnej-stronie-mocy-czyli-egzaminator-sie-uwzial/

Jazda z oblanym egzaminem

Możesz kontynuować egzamin, nawet mimo tego, że jego negatywny wynik jest już znany. Mało tego – możesz wyjechać na miasto z oblanym placem, ale to zależy już od przyczyny oblania placu.

Oblany egzamin – kiedy można dalej jechać?

  • jeśli popełniony został błąd ciężki, z tzw tabeli błędów, a egzaminator uznał, że egzamin należy przerwać – nakazuje Ci zatrzymanie się, a drogę do ośrodka egzaminowania pokonujesz na siedzeniu pasażera, a wynik egzaminu będzie negatywny
  • jeśli to samo zadanie egzaminacyjne wykonane zostało nieprawidłowo dwukrotnie – np dwa razy nieprawidłowo zaparkujesz, dwa razy nie nieprawidłowo pokonasz przejazd kolejowy – wówczas egzaminator wystawi wynik egzaminu, ale pozwoli kontynuować jazdę do końca czasu egzaminacyjnego. Radzimy korzystać z tej możliwości.

Pssst… Czy wiesz jak wygląda arkusz egzaminacyjny?

Nie musisz zgadzać się z oceną egzaminatora

Od wyniku egzaminu możesz odwołać się, jeśli uznasz, że ocena egzaminatora jest niesprawiedliwa. Tutaj pisaliśmy jak skutecznie odwołać się od wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com