Najtrudniejsze pytania w testach na prawo jazdy. Marzec 2020

Startujemy z cyklem artykułów prezentujących i omawiających najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy. Na te pytania uważajcie szczególnie. Dziś najtrudniejsze pytania z marca 2020.

Przygotowanie się do egzaminu teoretycznego nie polega na klikaniu w kółko egzaminów (czyli rozwiązywaniu “testów na prawo jazdy”). Skutkiem takiej “nauki” są błędy popełniane przy… najprostszych pytaniach, odnoszących się do podstaw prawa drogowego. O tym jak przygotować się do egzaminu teoretycznego i go zdać pisaliśmy tutaj.

Poniższe zestawienie najtrudniejszych pytań powstało w oparciu o statystyki opracowane przez ZdamyTo.com. Pytania dotyczą głównie kategorii B, choć zdecydowana ich większość odnosi się do wszystkich kategorii uprawnień.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/teraz-mozesz-sobie-pobrac-e-book-do-kursu-nauki-jazdy/

Poczytaj:

“Najtrudniejsze” pytania z testów na prawo jazdy. Marzec 2020

Czy widoczny znak ostrzega Cię, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych?

Odpowiedź: Nie.

Dlaczego? Bo znak ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca. Ten znak nie ostrzega konkretnie o wyznaczonym przejściu dla pieszych.

59% błędnych odpowiedzi.

Czy w tej sytuacji podczas omijania pojazdów musisz zawsze zachować szczególną ostrożność?

Odpowiedź: Nie.

Dlaczego? Omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nie poruszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Należy zachować ostrożność jednak przepisy nie nakazują zachowania szczególnej ostrożności w tym przypadku. Poczytaj kiedy należy zachować szczególną ostrożność.

58,4% błędnych odpowiedzi.

Czy zakaz wyrażony umieszczonym z prawej strony jezdni znakiem pionowym obowiązuje od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania włącznie?

Odpowiedź: Nie.

Dlaczego? Bo widoczny zakaz skrętu w prawo obowiązuje tylko na najbliższym skrzyżowaniu. “Zakaz skręcania w prawo” Zabrania skręcania w prawo. Zakaz wyrażony znakiem B-22 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu. Znak B-22 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

53,4% błędnych odpowiedzi.

Skręcasz w lewo. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony?

Odpowiedź: Nie

Dlaczego? Bo jedziesz drogą z pierwszeństwem i to pojazd nadjeżdżający od prawej musi Ci ustąpić pierwszeństwa. Zwróć uwagę (na samym początku tej sytuacji) na znak A-6 “Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach”.

52,3% błędnych odpowiedzi.

Czy w tej sytuacji podczas omijania pojazdów musisz zawsze zachować szczególną ostrożność?

Czy kierując pojazdem w tunelu zawsze musisz zachować szczególną ostrożność?

Odpowiedź: Nie.

Dlaczego? Bo w tej sytuacji wystarczy zachowanie ostrożności. W tym przypadku szczególna ostrożność nie jest wymagana. Oto wszystkie sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność

49,8% błędnych odpowiedzi.

Czy jadąc samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 tony możesz skręcić w prawo za tym znakiem?

Odpowiedź: Tak.

Dlaczego? Ponieważ zakaz dotyczy pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych. Ty jedziesz samochodem osobowym i mimo, że masa całkowita Twojego pojazdu przekracza 2,5 t to wolno Ci skręcić w prawo.

49,7% błędnych odpowiedzi.

Czy w tej sytuacji masz prawo wyprzedzić skręcający pojazd?

Odpowiedź: Tak.

Dlaczego? Bo żadne przepisy tego nie zabraniają. Widoczna linia podwójna ciągła zabrania jedynie przekraczanie jej, a wyprzedzanie przed przejściem o ruchu kierowanym jest dozwolone.

48,3% błędnych odpowiedzi.

Czy kierując pojazdem od zmierzchu do świtu masz obowiązek stale zachowywać szczególną ostrożność?

Odpowiedź: Nie

Dlaczego? Bo przepisy nie nakazują zachowania szczególnej ostrożności w przypadku jazdy nocą czyli od zmierzchu do świtu. Szczególną ostrożność należy zachować w ściśle określonych przez prawo o ruchu drogowym sytuacjach np: wyprzedzanie, włączenie się do ruchu. Musisz nauczyć się rozróżniać sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność, a kiedy wystarczy zwykła ostrożność. Oto wszystkie sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność.

48,3% błędnych odpowiedzi.

Czy w tej sytuacji za widocznym znakiem wolno Ci zająć prawy skrajny pas ruchu?

Odpowiedź: Tak.

Dlaczego? Bo możesz jednak zająć ten pas jeśli zamierzasz skręcić w prawo na skrzyżowaniu.

47,3% błędnych odpowiedzi.

Powodzenia na egzaminach 🙂

http://ministerstwonaukijazdy.pl/uwaga-nowe-pytania-na-egzaminach-teoretycznych-w-word-wiecej-pytan-w-testach-na-prawo-jazdy/

 

Co o tym sądzisz?