Nauka jazdy po epidemii. Jakich OSK wystrzegać się?

Znalezienie dobrej nauki jazdy wbrew pozorom łatwe nie jest, a zagrożenie koronawirusem powoduje, że wybierając OSK musisz brać pod uwagę inne elementy, które w normalnych warunkach są zupełnie nieistotne. Na co więc zwracać uwagę wybierając szkołę nauki jazdy?

Cena

Przede wszystkim nie sugeruj się jedynie ceną kursu na prawo jazdy. Tanie kursy organizują nauki jazdy, które nie mają do zaoferowania nic poza niską ceną. Takie kursy bywają wręcz nielegalne, bo nie zawierają wszystkich elementów przewidzianych przepisami (pomijamy już kwestie zatrudniania instruktorów). Machlojki w nauce jazdy mogą wyjść przy najbliższej kontroli OSK, a wówczas kurs może być unieważniony, a przez to i zdobyte dzięki niemu uprawnienia do kierowania.

Tanie nauki jazdy muszą więc czymś ciąć koszty i zawsze odbywa się to kosztem kompletności czy jakości szkolenia. Tani kurs to też początek poważnych wydatków.

Tutaj piszemy o tym jakich szkół nauki jazdy należy się wystrzegać, a tutaj znajdziesz kalkulator wszystkich kosztów nauki jazdy od pkk do odbioru dokumentu.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/koronawirus-jak-dlugo-wazny-jest-kursy-na-prawo-jazdy-i-egzamin-teoretyczny-czy-trzeba-je-bedzie-powtarzac/

Zapytaj, czy OSK stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem

Zagrożenia związane z koronawirusem będą trwały dłużej niż wprowadzone obostrzenia z nim związane. Trzeba też liczyć się z drugą falą epidemii. Nauki jazdy powinny więc wdrożyć choćby podstawowe zasady bezpieczeństwa dla ochrony zdrowia zarówno swoich klientów, jak i pracowników. A to niestety kosztuje. Ale jak znamy życie nie wszystkie tak postąpią. Trzeba też liczyć się z drugą falą epidemii koronawirusa.

Gdy będziesz już jeździć stosuj się do podanych niżej zasad.

Szerzej o wytycznych dla szkół nauki jazdy instruktorów i kursantów pisaliśmy tutaj.

 

  1. Każdy objęty jest ryzykiem zakażenia koronawirusem, nawet Ty.
  2. Unikaj tanich kursów nauki jazdy. Tanie szkoły nauki jazdy nie są w stanie zabezpieczyć ani Ciebie, ani swoich instruktorów przed zakażeniem. Działania zapobiegawcze po prostu kosztują.
  3. Sprawdź, czy twoja szkoła nauki jazdy dba o Twoje bezpieczeństwo. Zapytaj czy OSK ma do dyspozycji płyny dezynfekcyjne i/lub rękawiczki ochronne. Jeśli nie wyposaż się we własnym zakresie. 
  4. Unikaj szkół nauki jazdy, które nie zapewniają swoim pracownikom oraz klientom żadnych środków ochronnych ani działań w tym zakresie.
  5. Stosuj się do aktualnie obowiązujących aktów prawnych wydawanych w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2.
  6. Ogranicz do niezbędnego minimum kontakt bezpośredni z biurem swojego OSK. Wiele spraw związanych z nauką jazdy załatwisz przez internet.
  7. Unikaj płatności gotówkowych. 
  8. Do części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy możesz przygotować się samodzielnie, bez wychodzenia z domu i bez uczestnictwa w wykładach. Przeczytaj jak to to zrobić
  9. Odwołaj jazdę, jeśli masz podwyższoną temperaturę/kaszel, lub jesteś osobą z grupy podwyższonego ryzyka.
  10. Ręce myj po każdej jeździe używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Bo mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Jak myć ręce?
  11. Jazdę możesz wykonywać w rękawiczkach ochronnych i zalecamy takie rozwiązanie. 
  12. Podczas kichania zasłaniaj usta i nos – zobacz jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że aerozol zawierający aktywnego koronawirusa, powstający w trakcie kichania może przenosić się na odległość nawet 40 metrów.
  13. W trakcie jazd unikaj dotykania ust, nosa i oczu. I tu przyda się maseczka ochronna.
  14. Jeśli podczas szkolenia (wykłady lub jazda) stosujesz rękawiczki lub maseczkę ochronną – zdejmij je i wyrzuć bezpośrednio po zakończonych zajęciach.  Zobacz jak prawidłowo zdejmować rękawiczki i maseczkę.
  15. Wprawdzie pierwsze wytyczne (w tym WHO) odradzały stosowanie maseczek ochronnych, to ich zastosowanie podczas jazd i wykładów ma sens. Noszenie maseczek  maseczek ochronnych zalecają obecnie lekarze. Po pierwsze nie wiesz czy jesteś zdrowy/a, po drugie jeśli jesteś zdrowy/a, to przez czas szkolenia zabezpieczasz się przed możliwością zarażenia. 
  16. Jeśli zdajesz egzamin na prawo jazdy, stosuj się do wytycznych dyrektora ośrodka egzaminowania.
  17. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/nauki-jazdy-planuja-podwyzki-cen-kursow-podrozec-maja-tez-egzaminy/

Co o tym sądzisz?