Skip to main content

Przez ostatnie kilka lat cena kursu nauki jazdy praktycznie nie zmieniła się-mimo wzrostu kosztów jakie muszą ponosić szkoły nauki jazdy. Czasem można nawet spotkać się z kursem w kuriozalnej cenie 700 zł. Wiele wskazuje na to, że ceny kursów wzrosną.

Wszystko przez cenę paliwa, jakim zasilane są pojazdy nauki jazdy. Te – w ramach oszczędności – zasilane są paliwem LPG. Koszt paliwa stanowi bowiem znaczną część wydatków nauki jazdy.

Według szacunków po polskich drogach jeździ ok 3 mln pojazdów zasilanych paliwem LPG. Wkrótce może jednak okazać się, że cena litra tego paliwa wzrośnie do 3 zł (dziś litr LPG sprzedawany jest w cenie 1,50 – 1,90 zł). Opłacalność zamontowania instalacji jest w pełni uzasadniona, nawet jeśli samochód spali 1,5 raza więcej gazu niż benzyny, to i tak w kieszeni kierowców pozostają spore oszczędności.

Jak podaje money.pl nowelizacja ustawy Prawo energetyczne została już przegłosowana i przekazana do Senatu.

Podmionty, które handlują paliwami muszą opłacać licencje, a kwota, którą wyznaczą nowe przepisy, może usunąć z rynku większość takich podmiotów. A chodzi tu o niemałą kwotę 20 mln zł. Osobne licencje trzeba mieć na sprzedaż i kupno paliw zza granicy, a także na ich produkcję – mieszanie, a to już razem 40 mln zł! Brak licencji karany będzie grzywną w wysokości 5 mln zł lub 5 latami więzienia.

Mieszalnie propanu i butanu w większości znikną zatem z rybku, a jest ich obecnie około 200. W ich miejsce pojawią się firmy, których które stać będzie na tak wysokie opłaty licencyjne. Oczywiście firmy te będą chciały zrekompensować sobie wzrost opłat licencyjnych, podwyższając ceny gotowego paliwa LPG. W związku z tym fachowcy przewidują, że LPG może zdrożeć nawet do 3 zł za litr.

Oficjalnie, podwyżka ma związek z szarą strefą, a nieoficjalnie..?

No i kto za to wszystko zapłaci?

https://www.youtube.com/watch?v=5v43hnR6aH8

 

One Comment

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com