Nauka jazdy i test łosia

Co do nauki ma test łosia? Okazuje się, że całkiem sporo. A brak właściwej techniki jazdy może w najlepszym przypadku skończyć się oblanym egzaminem. W najlepszym. Bo o najgorszym lepiej nie pisać…

Na hamowanie czasem jest za późno. W takich sytuacjach nagle pojawiającą się przeszkodę należy awaryjnie ominąć. Ten manewr nazywany jest testem łosia: Test łosia to test, który muszą przejść i zaliczyć wszystkie nowe samochody zanim zostaną wprowadzone na rynek. Polega na przejechaniu samochodem slalomu pomiędzy słupkami z odpowiednią prędkością. Służy do testowania stabilności pojazdu podczas wykonywania gwałtownych manewrów.

Zaraz, ale co to ma wspólnego z nauką jazdy?

Obejrzyj film – przekonasz się, że ma wiele wspólnego!

Film przedstawia wykonanie awaryjnego ominięcia przeszkody. Manewr potocznie zwany testem łosia. Zwróć uwagę – trener nakazuje nam zdjąć nogę z gazu co umożliwia dociążenie przodu samochodu (poprawia przyczepność kół którymi przecież “kierujemy”), a także lekkie hamowanie silnikiem.

Taki numer nie wyjdzie przy wciśniętym sprzęgle, a ominięcie srebrnego “łosia” skończyłoby się kolizją.

Jaki to ma związek z nauką jazdy?

Częstym błędem popełnianym zarówno podczas jazd jak i egzaminu na prawo jazdy jest wciskanie sprzęgła podczas wjazdu na skrzyżowanie, w zakręt, lub po prostu w celu zwolnienia, wyhamowania samochodu. A takie działanie ma skutek wręcz odwrotny do zamierzonego! Samochód nie dość, że nie zwalnia, to w wielu przypadkach… przyśpiesza, a przy hamowaniu koła mają gorszą przyczepność do podłoża.

Jeśli przyzwyczajenie wciskania sprzęgła w trudnych  sytuacjach wejdzie Ci w krew – nie poradzisz sobie w sytuacji awaryjnej – skąd wiesz, że takiej mieć nie będziesz?

Wiemy, że podczas jazdy Twój zdrowy rozsądek i instynkt podpowiada Ci coś zupełnie innego niż to co nakazuje instruktor. Zaufaj mu jednak i przekonaj się, że to co proponuje instruktor jest dla Ciebie bezpieczne i… wygodne. Kusi aby wcisnąć sprzęgło? Za 5… 6 razem w tyle głowy będzie kiełkować myśl “Wciśnij sprzęgło!”. Przyjdzie czas już nie będziesz o tym myśleć, a bezpieczne hamowanie bez wciskania sprzęgła wejdzie ci po prostu w nawyk.

Test łosia w warunkach “laboratoryjnych”

Nie wciskaj więc sprzęgła do hamowania. Proszę.

2 Comments on “Nauka jazdy i test łosia”

  1. obrazowo. może do kogoś to dotrze… powodzenia na kursach i w walce ze słymi przyzwyczajeniami

  2. zgadzam sie macku z toba.. gdy chodzilam na kurs do autojaru w wawie to wlasnie takie filmiki tez nam pokazywali zebysmy mieli swiadomosc ze bycie kierowca to nie tylko znajomosc znakow i przepisow

Co o tym sądzisz?