Nauki jazdy uziemione. Za złamanie przepisu karę poniesie… kursant

 

Rząd wprowadził zakaz wychodzania z domu. Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują od jutra 25 marca 2020. Za złamanie zakazu grozi kara finansowa.

Kogo przepisy nie obejmują?

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Właściciel czy pracownik OSK nie ma więc zakazu wykonywania swojej pracy – bo do pracy iść może. Trudno jednak uznać, że kursant wykonując jazdę szkoleniową załatwia jakąś niezbędną do życia sprawę. 

Zatrzymanie pojazdu z literką L na dachu skończy się wymierzeniem kary… kursantowi – za złamanie ograniczenia w poruszaniu się.

Czytaj:

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie 2 osoby, za wyjątkiem spotkań w gronie rodzinnym. W obrzędach liturgicznych (pogrzeb, ślub, msza święta) będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób z wyłączeniem kapłanów.

Jaka kara za złamanie zakazu poruszania się?

Za złamanie zakazu poruszania się będzie grozić kara od mandatu po 5 tys. zł

Czytaj też