Niemcy otwierają kino. Samochodowe. Europa ostrożnie łagodzi obostrzenia

Niemcy jak zwykle podchodzą do sprawy praktycznie. O ile z powodu epidemii koronawirusa nie można iść do kina, to można tam pojechać samochodem i z niego nie wysiadać. 

Ledowe kino samochodowe

Ogromny ekran LED umożliwia projekcję w dzień, dźwięk zaś transmitowany jest na falach FM, dzięki czemu pokładowy system car audio zamienia się w zestaw kina… domowego (?).

Tak to działa

Obostrzenia w Europie są pomału łagodzone

Czesi uruchamiają swoją fabrykę Hyundai, a Austriacy od wtorku 14 kwietnia otwierają  sklepy  o powierzchni mniejszej niż 400 m kw. oraz centra ogrodnicze. W samym Wiedniu dotyczyć to będzie 4500 sklepów, czyli ok 80% sprzedawców detalicznych. Otwarte sklepy nie będą jednak funkcjonować “normalnie.  Wszyscy klienci i pracownicy muszą nosić maseczki i utrzymywać 1-metrowy odstęp od siebie. Ograniczona też będzie liczba klientów na sali sprzedaży. W Austrii nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni publicznej. 

Od 2 maja wszystkie sklepy, centra handlowe i fryzjerskie w Austrii powinny zostać ponownie otwarte.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/czesi-testuja-inteligentna-kwarantanne-i-sa-milowy-krok-przed-nami-czyli-chytra-karantena/

Niemiecki rząd proponuje ponowne otwarcie małych sklepów (do 400 m kw.) od 20 kwietnia – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Duże sklepy o powierzchni 2500 m kw. oraz zakłady fryzjerskie miałyby być otwarte od 4 maja. Ruszyć miałaby też Bundesliga, na razie bez publiczności.

Francja zaczyna “nowy etap”. 11 maja szkoły i przedszkola w tym kraju będą stopniowo otwierane. Czesi w tej materii są ostrożni. Tamtejsi epidemiolodzy nie zalecają pełnego otwarcia placówek oświatowych aż do końca czerwca. Francuzi stopniowo zezwalają na wyjście z domu, jednak pod warunkiem nie oddalania się od miejsca zamieszkania o więcej niż 1 km, a spacer nie może trwać dłużej niż 1 godzinę.

Surowa godzina policyjna wprowadzona 15 marca w Hiszpanii przynosi rezultaty. W poniedziałek 13 kwietnia odnotowano tam 2,1-wzrost liczby zakażeń, wobec 20-procentowego dwa tygodnie temu.

Włosi przedłużają zakaz wyjścia z domu do 3 maja, z drugiej jednak strony dyskutuje się tam o stopniowym powrocie do normalności. Szkoły w tym kraju mogą pozostać zamknięte do końca wakacji, tj. do września.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/respiratory-z-silnikow-do-wycieraczek-trudne-czasy-dla-przemyslu-motoryzacyjnego/

Dania otwiera żłobki, przedszkola i szkoły do 5. klasy już od środy 14 kwietnia. Działanie to ma to złagodzić presję ze strony rodzin, które mają małe dzieci, które nie mogą zostać w domu same podczas gdy rodzice pracują. Wszystkie pozostałe obostrzenia w tym kraju pozostają utrzymane. Nieczynne pozostają więc restauracje, puby, kawiarnie, teatry i obiekty rekreacyjne, a spotkania w grupach powyżej 10 osób i “duże imprezy” są zabronione do końca sierpnia.

Rewolucyjnie do sprawy podchodzą na Białorusi. Prezydent Aleksandr Łukaszenka nazywa pandemię psychozą i radzi swoim rodakom:

Ogólnie nie piję alkoholu, ale w ostatnim czasie wyraźnie mówię: wódką trzeba nie tylko myć ręce, ale pić dziennie ok 40-50 gramów czystego spirytusu, żeby zabić tego wirusa. Chodzenie do sauny, tak 2-3 razy w tygodniu, też na pewno pomoże. Chińczycy nam powiedzieli, że w temperaturze powyżej 60 st. C wirus nie wytrzymuje.

 

Co o tym sądzisz?