Nieznane znaki drogowe, których znajomość jest niezbędna

Ileż to godzin zajęło Ci zakuwanie znaków drogowych, ile nerwów kosztował każdy próbny egzamin teoretyczny oblany właśnie na znakach. Okazuje się jednak, że spora część kierowców nie ma zielonego pojęcia o tych, których nieprzestrzeganie może skończyć się kilkuset złotowym mandatem.

Kiss and ride

Nie znasz tego znaku? Jedynka!

Kiss and ride. Źródło: lovekrakow.pl

Znak wyznacza miejsce, służące do krótkiego postoju, spotykane zwłaszcza na lotniskach czy centrach przesiadkowych.  Miejsca takie mają ułatwić szybką przesiadkę pasażera pojazdu na inny rodzaj transportu (a nie wyznaczają miejsce do całowania się!).

Numer przejazdu kolejowego

O ile precyzyjne określenie Twojej pozycji na drodze  umożliwia pikietaż, to konkretny przejazd kolejowy można zlokalizować dzieki jego numerowi.

Przykład oznakowania jednego z przejazdów. Źródło: plk-sa.pl

Jeśli dojdzie do awarii lub zdarzenia na przejeździe kolejowym – łączysz się z numerem alarmowym 112, i podajesz  indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki umieszczonej na przejeździe kolejowym. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

Warszawa, znak drogowy “jeże”

Strefa czystego transportu

Podobno dwutlenki węgla emitowane przez silniki samochodów powodują, że misie polarne zamieniają się w wilkołaki, a czerwony kapturek będący na haju tlenków azotu mógłby stać się seryjnym mordercą. By tak się nie stało wprowadzono strefy czystego transportu.

Te dwa niewinne znaki oznaczają:

  • D-54 „strefa czystego transportu” oznaczający wjazd do strefy czystego transportu,
  • D-55 „koniec strefy czystego transportu”  oznaczający wyjazd ze strefy czystego transportu.

Choć tych znaków jeszcze w testach na prawo jazdy nie ma, musisz wiedzieć, że nieprzestrzeganie znaku D-54 będzie karane 500-złotowym mandatem.

MTON

Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych – to najczęściej busy oznaczone symbolem człowieka na wózku inwalidzkim. Co rano rozwożą dzieci do szkół specjalnie przystosowanych do ich potrzeb. Pojazdy te mają prawo poruszać się buspasem.

Znak MTON. Źródło: targowek.info

Znaki MTON wyznaczono w Warszawie.

Oznakowanie dla pojazdów wojskowych

Generalnie tez znaki Cię nie dotyczą, no chyba, że kierujesz czołgiem, pojazdem opancerzonym czy innym wymysłem wojskowej techniki. Znakami tymi są oznaczane obiekty mostowe Znaki te np pokazują klasy obciążenia dróg i mostów,

Wojskowe oznakowanie: Znak W-3. Źródło: gddkia.gov.pl

Czytaj więcej: Wojskowe oznakowanie na drogach krajowych.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/znaki-drogowe-rozne-w-roznych-krajach/

Linia ostrzegawcza

Każdy kierowca wie, że linia przerywana to nie drut kolczasty – można po niej przejechać. Niewielu jednak wie, że ten znak drogowy występuje w kilku odmianach. Jedną z nich jest linia ostrzegawcza P-6.

Linia, w której kreski są dłuższe od przerw, rozdziela pasy ruchu i uprzedza o zbliżaniu się do linii, przez którą przejeżdżanie jest zabronione, lub do miejsca niebezpiecznego. Co ten znak oznacza w praktyce? Najechanie / przejechanie tej linii wykroczeniem nie jest, jednak rozpoczęcie manewru wyprzedzania przy tej linii skończy się najprawdopodobniej przejechaniem linii podwójnej (lub pojedynczej na jezdni jednokierunkowej ) ciągłej – a ta wyznaczana jest w miejscach niebezpiecznych. Chyba nie musimy też wspominać o tym zignorowanie znaku P-4 “linia podwójna ciągła” lub P-2 “linia pojedyncza ciągła” jest po prostu wykroczeniem. Sprawdź taryfikatory.

 

Co o tym sądzisz?