Nowy pomysł MI, cofnięte akredytacje czyli dlaczego Super OSK teraz muszą być zajebiste?

Super OSK nie mogą być teraz “super”. Teraz muszą być wręcz zajebiste. A wszystko przez zmiany w prawie oświatowym.
Wszystko się zaczęło jeszcze w 2019 roku kiedy to nasze narodowe ministerstwo edukacji wpadło na pomysł zmian w uzyskaniu akredytacji do prowadzenia szkoleń (pozaszkolne formy edukacji). Dlaczego? Bo zbyt dużo podmiotów ją uzyskiwało, a w efekcie ubiegało się (z sukcesem) o dotacje z różnego rodzaju funduszy europejskich. Chodziło o pieniądze? Niekoniecznie. Kuratoria oświaty nie miały fizycznej możliwości ogarnięcia tego wszystkiego, bo szkolących florystek, kosmetyczek, manikiurzystek czy specjalistów od parzenia yerba maty było po prostu za dużo. A może mieli tych szkoleń po prostu dość?
Zdecydowano więc, że akredytację do prowadzenia szkoleń będą mogły uzyskać jedynie podmioty, które posiadają oparcie swoich programów nauczania w ustawach lub rozporządzeniach, ale dodatkowo podmioty je realizujące będą musiały spełniać warunki stawiane niepublicznym placówkom oświatowym. I tu zaczyna się problem.

Wygaszone akredytacje

Wszystkie wcześniej uzyskane akredytacje przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021, jednak w związku z pandemią, ustawą o rozwiązaniach covidowych przesunięto ważność “starych” akredytacji do końca sierpnia 2021. Zapomniano jednak przedłużyć wejścia w życie przepisów, które wiązały możliwość uzyskania “nowej” akredytacji – właśnie do końca sierpnia 2021.

Super OSK musi być niepubliczną placówką oświatową

Mówiąc w skrócie, podmiot realizujący warsztaty dla instruktorów, musi dziś wykazać się trzyletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia niepublicznej placówki oświatowej. Uzyskanie akredytacji jest też teraz droższe. Koszt jej uzyskania liczony jest od każdej formy szkoleń – czyli w uprawnień – nie obowiązuje więc dotychczasowa jedna opłata za wszystko.

Super OSK bez akredytacji

Właściciele OSK posiadający do tej pory akredytacje przespali tak naprawdę zmiany w prawie oświatowym. Dokładnie to spali 3 lata, bo o zmianach w tym prawie zaczęto mówić już już w 2018 roku!
Zmiana prawa spowodowała, że nowe zasady uzyskiwania akredytacji przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021, jednak “stare” akredytacje były ważne do… końca sierpnia 2021. Efekt? Według danych na koniec sierpnia tego roku, warsztaty dla ponad 20 tysięcy instruktorów, na wszystkie kategorie uprawnień może w Polsce prowadzić jedynie 24 ośrodki szkolenia (z ponad 90 akredytowanych do tej pory), z czego dwa uzyskały akredytację już na nowych warunkach.
Czy zmiany w prawie oświatowym były konsultowane z kimś z ministerstwa infrastruktury? I tak i nie. Wiadomo, że przedstawiciela MI na te konsultacje zaproszono, jednak po efektach jego uczestnictwa należy domniemywać, że poszedł tam jedynie sporządzić notatki, więc samo ministerstwo infrastruktury nie miało wpływu na kształt nowych przepisów.

Zmian w przepisach nie zauważają nawet w niektórych starostwach

Okazuje się, że zmiany w przepisach zostały przespane nie tylko przez superoeski, ale i przez niektóre starostwa. Jeśli dany ośrodek stracił status Super OSK – wobec np. braku spełnienia wymagań – musi zostać wykreślony z listy podmiotów akredytowanych w ciągu 14 dni. Całkiem więc możliwe, że w którymś z blisko 400 starostw w Polsce urzędnicy nie mają pojęcia o zmianie przepisów, tak jak w jednym z nich są wręcz przekonani o istnieniu “okresu przejściowego” do końca 2021 roku.

Nie mam warsztatów. Co robić? Jak żyć?

Wielu instruktorów nie ma pojęcia o tym, że być może jego Super OSK nie posiada już akredytacji do prowadzenia warsztatów instruktorskich, więc odbycie obowiązkowego szkolenia (czytaj: na ostatnią chwilę) może być delikatnie mówiąc kłopotliwe. I trudno się im dziwić, skoro o problemach z akredytacjami mało kto wie, nawet właściciele Super OSK, bo gdyby wiedzieli, to wniosek o ich przyznanie złożyliby przed końcem 2020 roku. I na niemal na pewno by ją uzyskali.

Nie masz akredytacji? Masz ostatnią szansę

Na koniec warto dodać, że jest już projekt ministerialny zmiany UoKp – gdzie wpisano, że te Super, które nie spełniają wymagań będą je spełniały do 2024 z mocą od 01.09 2021r. Taki zabieg zafundowano pod wpływem lobbowania tych co zaspali w odpowiedzi ”  na potrzeby rynku”.

Co o tym sądzisz?