Od dziś obowiązuje nowy wzór prawa jazdy

Nowy wzór prawa jazdy
 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od dziś, czyli od 4 marca 2019 obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Co to oznacza dla posiadaczy bezterminowych praw jazdy? 

Od dziś wchodzi w życie rozporządzenie ustalające nowy wzór prawa jazdy

Prawo jazdy potwierdza uprawnienia do kierowania, a nie adres zamieszkania

Zmiany w druku prawa jazdy to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy. Prawo jazdy ma potwierdzać jedynie uprawnienia do kierowania, a nie miejsce zamieszkania kierowcy.

Nowe prawa jazdy w pierwszej kolejności dostaną najmłodsi kierowcy, a dotychczasowe dokumenty utrzymają swoją ważność na okres, na który zostały wydane. Nie ma więc obowiązku ich wymiany.

Nowy wzór prawa jazdy
Nowy wzór prawa jazdy

Wymiana bezterminowych praw jazdy

Bezterminowe prawa jazdy trzeba będzie wymienić i niestety nie utrzymają one już swojego bezterminowej ważności. Po zmianie prawo jazdy zostanie wydane na okres 15 lat.

Akcja wymiany bezterminowych praw jazdy ma być przeprowadzone w latach 2028–2033.

Do pobrania: Aktualne Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

Czytaj też