Od dziś zmiana przepisów? Uwierzysz, a dostaniesz mandat

 

Mamy 4 czerwca 2018. Słońce nadal zachodzi na zachodzie, egzaminy na prawo jazdy nie zmieniły się, a  CEPIK 2.0 nie działa nadal. Co to oznacza? Że bardzo łatwo załapać się na mandat – o ile wierzysz, że  dziś właśnie doszło do jakiejś rewolucji.

Od dziś mieliśmy podobno mieć możliwość jazdy samochodem bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczania OC.

Mielibyśmy – gdyby za zmianami w przepisach nadążył CEPIK.

O innych zmianach w przepisach, które miały wejść 4 czerwca 2018 informowały nas różne ziemniaczane serwisy, tyle tylko, że te wszystkie informacje nie miał nic wspólnego z rzeczywistością. Jakieś zmiany w przepisach egzaminu na prawo jazdy miały podobno wejść od 1 czerwca 2018. Sic! O tym, że 4 czerwca 2018 nie zmieni się nic pisaliśmy tutaj: Po 4 czerwca bez dowodu i OC. Kolejna ściema powielana przez media.

Zmiany od 4 czerwca 2018
Zmiany od 4 czerwca 2018: Fake news

Kary nie będzie?

Kiedyś może i nie będzie. 4 czerwca za brak dokumentów mandat jednak dostaniesz

To by się nawet zgadzało gdyby CEPIK 2.0 działał w dniu 4 czerwca 2018. System nie działa, więc przepisy nie funkcjonują – dokumenty musisz mieć!

Policja rozwiewa wątpliwości

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji tłumaczy:

Wejście w życie wspomnianych zmian zostało zawieszone do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych. Innymi słowy […] kierujący pojazdami, niezależnie od kraju rejestracji, nadal są obowiązani do posiadania przy sobie i okazywania uprawnionym organom dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu

Jaki mandat?

Brak każdego dokumentu grozi mandat w wysokości 50 zł. Jeśli nie zabierzesz ze sobą ani dowodu rejestracyjnego, ani  polisy OC, możesz zapłacić nawet 100 zł. Policjant może Cię też pouczyć.

Może. Ale nie musi.

Nielegalne stawki instruktorów nauki jazdy

Okresu próbnego nie ma

Od dziś nie obowiązują przepisy dotyczące młodych kierowców – nie ma więc obowiązkowych szkoleń, czy okresu próbnego, o którym pialiśmy tutaj.

Od kiedy okres próbny?

Tego oficjalnie nie wie nikt, chociaż nieoficjalnie coś tam się mówi.

Dlaczego odwołali okres próbny dla młodych kierowców? “Chodzi o komfort obywateli”. O zmianie przepisów, której nie będzie pisaliśmy między innymi tutaj: Okres próbny: Sejm przegłosował ustawę.

Będzie można jeździć bez prawa jazdy i egzaminu

Ile punktów za..? Aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych

Czytaj też