Skip to main content

Stało się. Już wkrótce piesi będą mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na przejście dla pieszych. To jednak nie koniec zmian czekających kierowców w 2021 roku.

Poseł Jerzy Polaczek przekonuje:

To olbrzymia szansa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Co się zmieni?

  • kierowcy będą mieć ustawowy obowiązek zmniejszenia prędkości zbliżając się do przejścia dla pieszych. Dziś obowiązek ten określa rozporządzenie w sprawie znaków drogowych,
  • piesi będą mieli ustawowy zakaz używania telefonów komórkowych i „urządzeń elektronicznych” w sposób, uniemożliwiający im właściwą obserwację tego, co dzieje się na drodze,
  • prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym 50 km/h przez całą dobę,
  • obowiązek zachowywania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, podczas poruszania się na drogach ekspresowych i autostradach. Bezpieczny odstęp będzie wynosił połowę prędkości przemieszczania się.
[poll id=”29″]

Od kiedy wejdą nowe przepisy?

Posłowie “klepnęli” niemal bez zmian rządowy projekt zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Prawie, bo jedyną zmianą będzie zmiana wejścia w życie nowych przepisów. Pierwotnie nowe zasady miały wejść w życie 14 dni po publikacji, zdecydowano jednak, że nowe prawo wejdzie w życie dopiero od 1 czerwca 2021.

Zmiany w testach na prawo jazdy

Zmiana spowoduje konieczność modyfikacji puli pytań stosowanych w testach na prawo jazdy.

Baza egzaminacyjna zmieniła się ostatnio w drugiej połowie stycznia 2021, wcześniej testy na prawo jazdy zmieniły się w listopadzie ubiegłego roku. Pełna baza pytań  – na zdamyto.com.

Co musisz zrobić, żeby przewieźć trzyletnie dziecko na tylnym siedzeniu samochodu osobowego, na którym w fotelikach już siedzi dwoje dzieci i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika?

Sejm przegłosował nowe przepisy dziś wieczorem, 21 stycznia 2021.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com