Pieszy będzie miał pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście? Znamy stanowisko Ministerstwa

 

Pomysł nie jest wcale taki nowy. W lutym 2019 roku Rzecznika Praw Obywatelskich ponownie zaproponował, aby piesi uzyskiwali pierwszeństwo przed pojazdami jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych-stojąc przed „zebrą”.

Czy pieszy powinien mieć pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście?

View Results

Loading ... Loading ...

Proponowane przez Rzecznika zasady obowiązują w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii. Francuzi i Norwedzy poszli o krok dalej i ubzdurali sobie, że piesi muszą mieć pierwszeństwo gdy tylko zbliżą się do jezdni nie musząc przy tym sygnalizować wyraźnie zamiaru jej przekroczenia. Tam więc kierowcy muszą kierować się Mocą chcąc przewidzieć, czy pieszy zamierza przejść przez jezdnię, czy też nie. No ale Francuzom nie ma się co dziwić, bowiem w ich kraju można prowadzić samochód mając we krwi pół promila alkoholu…

Piesi to niekumata masa, którą trzeba specjalnie chronić. No proszę Cię

Ministerstwo nie mówi definitywnie „nie”

Rząd nie przychyla się do pomysłu zmian w przepisach dotyczących pierwszeństwa pieszych, co nie oznacza definitywnego „nie”. Resort uważa, że w pierwszym rzędzie trzeba postawić na edukację kierowców, a później myśleć o zmianach prawa w tym zakresie.

Rafał Auto-Holik Michalczak, ekspert PSITJ uważa, że nadawanie pieszym nowych przywilejów które są obce polskim kierowcom jest niebezpieczne zarówno dla pieszych jak i dla innych kierowców.

Czytaj też