Plac na egzaminie zostaje, ale ministerstwo ma inny rewolucyjny pomysł

Jazda pasem ruchu pozostanie jednym z zadań egzaminacyjnych. Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Łodzi „Autos” chciało, aby ta część egzaminu na prawo jazdy została wykreślona z katalogu zadań egzaminacyjnych. Ten pomysł nie spodobał się resortowi. Może to i lepiej, bo jazda po wyłączonym z ruchu placu pozwala wstępnie ocenić umiejętności przyszłego kierowcy i to jeszcze zanim trafi do ruchu drogowego. A dlaczego oblewają plac? Bo części kursantów nikt nie nauczył jak mają poprawnie wykonywać to zadanie egzaminacyjne- część instruktorów uczy liczenia pachołków i obrotów kierownicą, zamiast zrozumienia co dzieje się z pojazdem podczas poruszania się w ograniczonej liniami i tyczkami wąskiej przestrzeni.

O możliwości zrezygnowania z jazdy pasem ruchu pisaliśmy tutaj.

„Autos” uznało, że skoro tak wiele osób oblewa egzamin potrącając pachołek na placu manewrowym, to zadanie egzaminacyjne należy zlikwidować.

Ministerstwo patrzy na ten problem inaczej uważając, że plac pozwala na

na wstępną ocenę umiejętności kierowcy i daje podstawę egzaminującemu do wyjazdu na miasto

http://ministerstwonaukijazdy.pl/egzamin-praktyczny-prawo-jazdy-2018-wszystkie-zadania/

Plac nie może być współdzielony

Resort infrastruktury ma jednak inny pomysł. Chce aby szkoły nauki jazdy nie mogły współdzielić placu manewrowego, co nie oznacza konieczności posiadania placu manewrowego na własność. Szymon Huptyś, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Infrastruktury powiedział Wirtualnej Polsce:

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw nie zakazuje współdzielenia infrastruktury szkoleniowej przez różne szkoły nauki jazdy

Projekt jedynie przewiduje, że plac manewrowy powinien być wydzielony dla potrzeb danego ośrodka i umożliwiać wykonywanie wszystkich zadań wynikających z programu szkolenia (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu)

Skąd taki rewolucyjny pomysł? Bo

Ośrodki szkolenia często wynajmują wspólnie tę samą infrastrukturę (place i sale wykładowe), co niejednokrotnie prowadzi do braku możliwości realizacji szkoleń i konfliktów

[poll id=”20″]

A czego właściwie wymagają egzaminatorzy? Poczytaj: Egzamin na placu: Jak zdać? Czego wymagają egzaminatorzy? #1.

Co o tym sądzisz?