Po 4 czerwca bez dowodu i OC. Kolejna ściema powielana przez media

Część z Was wierzy w datę końca świata ustaloną przez Nostradamusa, dla innych Dniem Sądu będzie 4 czerwca 2018. Nie wiemy już ile godzin spędziliśmy na tekstach wyjaśniających, że 4 czerwca żadnych zmian dla młodych kierowców nie będzie, a zielony listek dawno już opadł i zwiędł. Teraz pojawił się kolejny hit – od 4 czerwca 2018 nie będzie potrzeby posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Świetnie. Tylko to kompletna nieprawda

Ustawa zmieniająca Prawo o ruchu drogowym uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta wprowadza brak obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/prawko-po-4-czerwca-bedzie-drozej-gorzej-trudniej-i-inne-ej/

Media temat podchwyciły przekazując informację, że powyższy przepis zacznie obowiązywać właśnie od 4 czerwca 2018. Niestety – tak się nie stanie.

Karol Manys, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Ministerstwa Cyfryzacji w wypowiedzi dla wp.pl tłumaczy:

Wraz z 4 czerwca nie ustaje obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. To tylko dzień wejścia w życie ustawy, która umożliwia takie rozwiązanie.

Ta zmiana jest zależna od momentu uruchomienia Centralnej Ewidencji Kierowców w wersji 2.0. Wejdzie w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej przez ministra informatyzacji komunikatu w tej sprawie. Minister chciałby, żeby kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wożenia tych dwóch dokumentów przed końcem roku 2018

Co oni tam piją w tych redakcjach?

Bez CEPIK-u 2.0 ani rusz

Aby jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC była możliwa musi działać Centralna Ewidencja Kierowców w wersji 2.0.

Mało tego – musi bezbłędnie działać połączenie pomiędzy CEPIK a służbami mundurowymi i nie chodzi tu jedynie o policję ale także m.in. straż graniczną czy GITD, bo przecież oni także mają prawo kontrolować nas kierowców .

http://ministerstwonaukijazdy.pl/cepik-2-0-padl-system-uruchomiono-dzis/

Ministerstwo chce uniknąć wpadki, jaka miała miejsce w dniu uruchomienia jednego z modułów CEPIK 2.0. Dlaczego odwołują okres próbny? „Chodzi o komfort obywateli”.

Okresu próbnego nie będzie. Póki co

O możliwości przesunięcia okresu próbnego dla młodych kierowców pisaliśmy już w lutym 2018. Dziś to już pewne – wprowadzenie go zostało przesunięte na czas nieokreślony: Będzie przesunięcie okresu próbnego. Mamy projekt ustawy.

Niezależnie od ustawowego obowiązku, jazdę należy doskonalić na własną rękę, min na takich kursach w ODTJ jak ten.

Tutaj adresy wszystkich ośrodków oferujących szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.

Co o tym sądzisz?