Skip to main content

Lepiej nie wsiadać za kierownicę po tych lekach, a musisz wiedzieć, że wśród nich jest wiele popularnych tabletek bez recepty, po których “niecnego” działania nie spodziewalibyście się. Część z nich może powodować, że testy narkotykowe mogą wyjść pozytywnie.

Całkiem niedawno pisaliśmy o środkach pomagających ograniczyć stres egzaminacyjny. Nie należy traktować tego artykułu jako zachęty do stosowania wymienionych w nim preparatów – chociaż sprawdzić się mogą w okolicznościach innych niż egzamin praktyczny na prawo jazdy – to bardziej rodzaj uświadomienia Wam na które środki można zwrócić uwagę.

Popularne leki bez recepty, po zażyciu których za kierownicę lepiej nie zasiadać

Leki te dostaniesz także w aptece internetowej

Leki z pseudoefedryną

To dość popularne preparaty zmniejszające przekrwienie błony śluzowej i rozszerzające oskrzela. Pseudoefedrynę znaleźć można w lekach na katar lub zapalenie zatok jak np przynoszący ogromną ulgę Nurofen Zatoki.  Pseudoefedryna jest też składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej.

Pseudoefedryna może powodować bóle głowy, nudności, pobudzenie, drażliwość, a w takim za kierownicę lepiej nie siadać, bowiem osłabiona może być nie tylko nasza czujność, ale i czas reakcji.

Czystą pseudoefedryną są tabletki na katar Sudafed.

Nervomix 

to jedyny na naszej liście uspokajacz – co nie znaczy ze to jedyny preparat uspokajający po zażyciu którego nie należy prowadzić pojazdu. Preparat ten może powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, dlatego nie jest zalecane przyjmowanie preparatu przed planowanym prowadzeniem pojazdu lub obsługą maszyn.

Niektóre kropelki do oczu

np Starazolin HydroBalance, które wykazują skuteczne i długotrwałe działanie nawilżające. Przynoszą szybką ulgę przy odczuwaniu suchości, podrażnienia, zmęczenia oczu oraz uczucia piasku pod powiekami. Preparat jest szczególnie wskazany w przypadku: narażenia narządu wzroku na działanie drażniących czynników środowiskowych takich jak: kurz, dym, promieniowanie UV, ciepło (centralne ogrzewanie, sauna), klimatyzacja, wiatr, kosmetyki, chlorowana woda. Tylko, że preparat może powodować lekkie rozszerzenie źrenic, co nie jest dobre dla kierowców.

Leki przeciwalergiczne starszej generacji

Np. clemastinum, phenazolinum mogą wywołać senność, bóle głowy i zaburzenia koordynacji ruchów Środki nowszej generacji np. Zyrtec, claritine nie zaszkodzą kierowcy.

Apap Noc

to doskonały i znany powszechnie preparat przeciwbólowy którego zażycie powinno dyskwalifikować Cię jako kierowcę. Dlaczego? Jak sama na zwa wskazuje powinien być przyjmowany na noc, może powodować bowiem senność i przy okazji zawroty głowy.

Generalnie – tak, polecamy Apap Noc na uciążliwe bóle, np ból zęba, ale zdecydowanie nie polecamy przyjmowania go przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy.

Leki zawierające kodeinę

…która jest pochodną… morfiny. Mówi Ci to coś? I w zasadzie na tym ten wyczerpujący opis powinniśmy zakończyć. Kodeinę znajdziemy np w… całkiem niezłym preparacie na kaszel Thicodin. Kodeina w organizmie delikatnie przekształca się w morfinę a przez to testy narkotykowe mogą wyjść pozytywnie.

GRIPEX MAX

Podczas okresu przeziębieniowego warto zaopatrzyć się w ten specyfik. To mix różnych substancji dający ulgę w stanach przeziębieniowych i to właśnie po to w pierwszej kolejności zapewne sięgacie, gdy trapi was katar, gorączka czy ból głowy, jednak to zarazem ostatni lek, o którym powinniście pomyśleć idąc na egzamin – zawiera bowiem dextrometorfan i pseudoefedrynę.

Wchodzący w skład wspomnianego Gripexu dextrometorfan to pochodna morfiny o działaniu przeciwkaszlowym, jednocześnie może powodować senność, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. O pseudoefedrynie pisaliśmy już wcześniej.

Zatem, Gripex Max tak, ale nie przed planowaną jazdą samochodem. Gripex najlepiej wypić i wskoczyć pod ciepły koc, a nie za kierownicę.

Leki przeciwwymiotne

Jeśli już musisz po nie sięgnąć – nigdy nie rób tego przed podróżą w charakterze kierowcy. Sprawdzony Aviomarin  dyskwalifikuje Cię jako kierowcę. Preparat ten powoduje senność, osłabienie, bóle głowy – ale z drugiej strony jest niezastąpiony w chorobie lokomocyjnej.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com