Rafinerie go nienawidzą. Opracował technologię produkcji paliwa z serwatki

 

Młody naukowiec z Poznania opracował technologię pozwalającą uzyskać paliwo z… serwatki. Branża chemiczna jest zainteresowana.

Paliwo z serwatki, prąd zamiast paliwa. Pomyśl co można zrobić ze skorupek po jajkach!

Ale do rzeczy, a dokładniej do Rzeczpospolitej, bo to ona właśnie poinformowała o rewolucji w przemyśle spożywczym petrochemicznym.

Wynalazek nie tylko jest prawdziwy, ale i został już opatentowany, a wynalazca, 30-letni dr hab. inż. Piotrow Oleśkowicz-Popiel otrzymał prestiżową nagrodę naukową AgroBioTop i 5 tys. euro.

Dla niewtajemniczonych – serwatka jest odpadem produkcyjnym z produkcji (jak sama nazwa wskazuje) sera. W przemyśle mleczarskim powstają jej ogromne ilości. W zależności od jej rodzaju trafia ona do dalszego wykorzystania w przemyśle spożywczym (serwatka słodka), lub trafia do ścieków (serwatka kwaśna). Prawdziwym problemem środowiskowym jest właśnie ten drugi jej typ.

CPN: Reaktywacja

Samochód na serwatkę

Naukowcy z Poznania zauważyli, że serwatkę można z powodzeniem poddać fermentacji metanowej uzyskując w ten sposób kwas kapronowy C6H12O , a ten z powodzeniem może zostać biopaliwem, lub nawet paliwem lotniczym.

Jestem właścicielem mleczarni i mam dużo serwatki. Co robić, jak żyć?

Czekać. Naukowiec obecnie szuka inwestora, aby móc przeskalować swój wynalazek z fazy laboratoryjnej do produkcyjnej, co wcale takie proste nie jest i wymaga przeprowadzenia szeregu testów. Wiadomo jednak, e przedstawiciele wielkich firm z sektora chemicznego nieoficjalnie (póki co) przyznają , że opracowaną technologię da się z powodzeniem skomercjalizować.

Podobny pomysł jest komercjalizowany w USA, mamy podobne pomysły na dwóch krańcach świata, choć szczegóły rozwiązania są różne. Wiem, że tam było duże zainteresowanie, jestem przekonany, że i u nas takie będzie.

Jak mówi doktor serwatka, przepraszam – Oleśkowicz:

Podobny pomysł jest komercjalizowany w USA, mamy podobne pomysły na dwóch krańcach świata, choć szczegóły rozwiązania są różne. Wiem, że tam było duże zainteresowanie, jestem przekonany, że i u nas takie będzie

Pij mleko, będziesz wielki

Czytaj też