Skip to main content

70-latka wtargnęła na przejście na zielonym świetle, gdzie została potrącona przez samochód. Sąd Rejonowy w Ełku uniewinnił kierowcę twierdząc że piesza, pomimo zielonego światła, powinna upewnić się, czy może przejść przez jezdnię.

Kierowca po zdarzeniu zatrzymał się, sprawdził stan poszkodowanej i zaproponował podwiezienie do szpitala. Dowiedziawszy się, że zdarzenie miało swoich świadków, którzy wezwali już pogotowie, odjechał. Potem tłumaczył, że spieszyło mu się do lekarza.

Wskutek wypadku kobieta przeszła zaliczyła operację nogi, teraz czeka ją rehabilitacja. Policja umorzyła  dochodzenie po 3 miesiącach uznając, że winę ponosi kobieta, która wtargnęła na jezdnię wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu prowadzonego przez trzeźwego kierowcę.

Policja zbyt pobieżnie podeszła do sprawy

Kobieta nie zgodziła się z decyzją policjantów i zaskarżyła ich decyzję do prokuratury, która stwierdziła, że śledczy zbyt pobieżnie podeszli do sprawy. Ostatecznie sprawa trafiła do  sądu, a mężczyzna został oskarżony o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, czyli o czyn określony w art. 177 kodeksu karnego:

§  1.  Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ostatecznie Sąd uniewinnił mężczyznę. Zdaniem sędziny piesza , pomimo zielonego sygnału, powinna upewnić się, czy może bezpiecznie przejść przez jezdnię. W sprawie wypowiedzieli się także biegli, którzy stwierdzili, że zachowanie kobiety na przejściu było nieprawidłowe. 70-latka nie zgodziła się z wyrokiem Sądu i złożyła apelację, jednocześnie postanowiła zawalczyć o sprawiedliwość w inny sposób. Sprawą zainteresowała lokalne media i… zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę z prośbą o interwencję.  Uznała bowiem, że padła ofiarą lokalnego układu. A wszystko dlatego, że pechowym kierującym okazał się ojciec znanego w mieście adwokata.

Testy na prawo jazdy

Testy na prawo jazdy: zachowanie wobec pieszych. Źródło: zdamyto.com

Przechodzenia przez jezdnię uczą już w przedszkolu

Zielony sygnał nie zezwala na bezwarunkowe wejście na przejście dla pieszych – za wszelką cenę i mimo wszystko. Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym mówią bowiem:

art.  13. 1.  Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

oraz

art. 14 Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com