Skip to main content

Jak wiecie od 4 czerwca 2018 czekają nas pewne zmiany w uprawnieniach do kierowania. Spora część kursantów na kurs zdecydowała się właśnie teraz, aby zdążyć przed planowanymi zmianami. Co zrobić, aby uprawnienia do kierowania uzyskać jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów? Jest kilka kruczków, o których powinniście wiedzieć.

O wszystkich zmianach czekających młodych kierowców pisaliśmy tutaj: Prawo jazdy 2018. Cała ta historia z wprowadzeniem nowych przepisów urosła już do rangi mitu, dlatego pozwoliliśmy sobie wyjaśnić Wam które przepisy tak naprawdę wejdą w życie, co zmieni się i ile tak naprawdę będzie trwał okres próbny: Zmiany od 4 czerwca 2018 o których pojęcia nie macie. A będą. Jesteś już po kursie? Sprawdź jak długo ważny jest kurs nauki jazdy.

Zachęcamy do członkostwa w aktywnej grupie wsparcia. To właśnie tam znajdziesz pomoc innych kursantów oraz instruktorów nauki jazdy z całej Polski: Prawo Jazdy – jak zdać i nie zwariować?

Co zrobić aby zdążyć?

Zapisać się na kurs już teraz. Po prostu.

Zgodnie z zapisam Ustawy o kierujących pojazdami: Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Przy okazji należy się Wam wyjaśnienie. Istnieje tak naprawdę 5 dat związanych z uzyskiwaniem przez Was uprawnień do kierowania.

  1. Data zapisania się na kurs – nie ma kompletnie żadnego znaczenia w kontekście zmian w przepisach o których tutaj mowa.
  2. Data zdania egzaminu na prawo jazdy – jak wyżej, bowiem zdanie egzaminu nie wiąże się z nadaniem uprawnień do kierowania.
  3. Data nadania uprawnień – to data, która widnieje na prawie jazdy i tak naprawdę ona będzie będzie wiążąca dla Ciebie.
  4. Data wydrukowania prawa jazdy – jak w pkt 1 i 2, czyli kompletnie bez znaczenia dla Ciebie.
  5. Data odebrania przez Ciebie prawa jazdy – jak wyżej.
ODTJ Lublin Auto-Holik

Od 4 czerwca 2018 szkolenia na płycie poślizgowej będą dla młodych kierowców obowiązkowe. Źródło grafiki Auto-Holik Lublin

Kto więc (do cholery) nadaje uprawnienia do kierowania i kiedy są one nadawane?

Nie. Nie PWPW (wiemy już, że nie WORD). Wydaje je pan starosta. To właśnie on po otrzymaniu odpowiednich dokumentów dokonuje ostatecznego sprawdzenia wszystkich warunków niezbędnych do wydania prawa jazdy, a następnie wydaje odpowiednie uprawnienia. Jakimi dokumentami dysponuje starosta?

  • Twój wniosek o wydanie prawa jazdy (wypełniony przed zapisaniem się na kurs),
  • potwierdzenie ukończenia odpowiedniego szkolenia (czyli kurs nauki jazdy),
  • potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego (nie nie, nie arkusz egzaminacyjny – informacja o zdanym egzaminie nadchodzi do starosty drogą elektroniczną)
  • orzeczenie lekarskie (i psychologiczne o ile jest wymagane)

A te wszystkie dokumenty nie spłyną na biurko urzędnika kilka minut, czy nawet kilka godzin po tym jak wyfruniesz w skowronkach z pojazdu egzaminacyjnego.

Datą uzyskania uprawnienia do kierowania jest zatem ostatecznego potwierdzenia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami wszystkich wymaganych warunków do uzyskania prawa jazdy, a nie data zdania egzaminu państwowego.

W praktyce po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego na prawo jazdy pracownik WORD uzupełnia Twój PKK w systemie. Kolejny etap wykonywany jest już po stronie odpowiedniego wydziału komunikacji. To tam dokonywane jest zatwierdzenie wniosku o wydanie prawa jazdy przez urzędnika tego wydziału, po uprzednim sprawdzeniu kompletności i poprawności i oczywiście aktualności wszystkich niezbędnych dokumentów. Dniem uzyskania uprawnień, widniejącym na prawie jazdy jest własnie dzień w którym urzędnik wydziału komunikacji potwierdził, że spełniłeś wszystkie oczekiwane wymagania. Klik… i już jesteś w PWPW.

Mając powyższe na uwadze twoja droga do uzyskania prawa jazdy to:

  • minimum 30 h teorii w nauce jazdy (30*45 minut) – rzadko kiedy nauki jazdy przeprowadzają więcej niż 30 godzin wykładów,
  • minimum 30 h jazdy (30*60 minut) – rzadko kiedy tyle wystarcza aby przygotować Was do egzaminu, a właściwie to nie wystarcza niemal nikomu,
  • okres oczekiwania na egzamin (może wynosić nawet 30 dni), a licz się z tym, że egzaminu możesz nie zdać za pierwszym podejściem
  • czas jaki upłynie od chwili zdania egzaminu do chwili nadania uprawnień do kierowania.

Jak uczyć się testów na prawo jazdy? Wielu kursantów tego nie potrafi

Zmiany w testach na prawo jazdy

Jeśli Twój kurs jest już ukończony, a egzamin teoretyczny wciąż przed Tobą, to miej na uwadze, że pula egzaminacyjna zmieniła się, nawet w ciągu ostatniego roku. Ostatnia zmiana jej zmiana miała miejsce w kwietniu 2017. Jeśli więc dysponujesz płytką CD z testami na prawo jazdy, sprzed tego okresu to na pewno są już one nieaktualne i zajdzie konieczność aktualizacji bazy pytań, jeśli w ogóle jest będzie możliwe. Zdarza się bowiem, że producenci testów na prawo jazdy nie przewidują możliwości zaktualizowania swojej puli egzaminacyjnej.  Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Posiadanie aktualnych testów na prawo jazdy to jeszcze nie wszystko – trzeba umieć wykorzystać ją tak, aby po prostu przygotować się do egzaminu teorematycznego. Jak uczyć się testów na prawo jazdy? Wielu kursantów tego nie potrafi.

Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie)

Szukasz nauki jazdy w swoim mieście? Znajdź ją w katalogu OSK, lub dodaj ją za darmo.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com