Skip to main content

Resort infrastruktury nieustannie pracuje nad zmianami w prawie jazdy. Jakich zmian należy spodziewać się w 2019 roku?

Zbliżający się koniec „starego” choć wciąż trwającego roku to pora na zebranie wszystkich zmian w prawie jazdy jakie zaproponował resort infrastruktury. Które z nich mają szansę wejść w życie w 2019 roku?

Koniec z papierologią i nalepkomanią

Plan wygląda nieźle.

Od 1 października tego roku weszła w życie zapowiadana wcześniej zmiana w przepisach: Dziś można już jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC.

Ze zmianami postanowiono pójść jeszcze dalej

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział kolejne zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Rozszerzone uprawnienia dla kat. B prawa jazdy

Posiadacze praw jazdy kat. B uzyskają dodatkowe uprawnienia. W sezonie 2019 będą mogli prowadzić trójkołowce. Stosowne zmiany w ustawie o kierujących pojazdami zaczną obowiązywać już w 22 grudnia 2018.

Jazda bez prawa jazdy, za to pod opieką rodzica

Jedną z proponowanych zmian w przepisach dotyczących szkolenia kierowców, było wprowadzenie możliwości samodzielnej jazdy osobom, które prawa jazdy jeszcze nie mają, ale są po kursie w OSK. Resort uważa, że obycie za kierownicą poprawi jakość przygotowania kandydata na kierowcę:

kierowcy po ukończeniu kursów brakuje często nie tyle umiejętności, ile obycia za kierownicą. Nie wszyscy po zaliczeniu wymaganych 30 godzin czują się pewnie i swobodnie. Dlatego chcemy dać możliwość odbywania dodatkowych jazd z opiekunem

Aby odbywać takie samodzielne jazdy trzeba będzie spełnić dwa warunki:

  1. Młody kierujący musi ukończyć szkolenie w nauce jazdy
  2. Jazda musi odbywać się jedynie pod okiem spokrewnionego w 1. stopniu (ojciec / matka / prawny opiekun). Osoba pod opieką której będzie odbywać się jazda musi mieć prawo jazdy przynajmniej od 5 lat.

Obecnie przyszły kierowca, który nie nabył jeszcze uprawnień do kierowania może doskonalić swoje umiejętności jedynie pod okiem instruktora nauki jazdy i to wyłącznie pojazdem specjalnie do tego celu przygotowanym.

Szkolenia praktyczne dla młodych kierowców

W tym roku zamierzano wprowadzić obowiązek odbywania szkoleń dla młodych kierowców będących w okresie próbnym. Szkolenia takie miały odbywać się w ośrodkach ruchu drogowego (teoria) i ośrodkach doskonalenia techniki jazdy (praktyka).

W końcówce starego roku resort poinformował o rezygnacji ze szkolenia teoretycznego. Młodzi kierowcy mieliby obowiązek odbywania wyłącznie szkoleń praktycznych w ODTJ.

O ile problemu z dostępem do WORD-ów nie ma, jednak tego samego nie można powiedzieć o ODTJ-ach, być może właśnie dlatego…

Szkoleń dla młodych kierowców nie będzie. Wcale

Najnowszy pomysł ministerstwa przewiduje rezygnację ze wszystkich szkoleń dla młodych kierowców. Jak przekazał serwis zdamyto.com obowiązkiem „doskonalenia” objęci zostaliby jedynie ci młodzi kierowcy, którzy popełnili przynajmniej dwa wykroczenia.

Prawo jazdy zmieni się

W marcu 2019 prawo jazdy czekają pewne zmiany. Ma zniknąć jedna z rubryk – odnosząca się do adresu zamieszkania.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Prawo jazdy ma potwierdzać jedynie uprawnienia do kierowania, a nie miejsce zamieszkania kierowcy.

Korytarze życia

Krajowa Rada Ruchu Drogowego przewidywała wprowadzenie w życie przepisów dotyczących korytarzy życia dopiero na koniec 2018 roku. Ministerstwo infrastruktury chce, aby nowe uregulowania prawne obowiązywały już od pierwszych dni 2019 roku:

Zgodnie z przyjętymi w Programie realizacyjnym założeniami termin realizacji zadania przewidziany jest do końca 2018 roku.

Obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców?

Szkolenia, jakie mieli odbywać młodzi kierowcy miały obowiązywać jeszcze w tym roku. Z planów nic nie wyszło, a ministerstwo z biegiem czasu zaczęło łagodzić swoje stanowisko w tym zakresie. Obecnie myśli się o całkowitej rezygnacji z tych szkoleń, z wyjątkiem młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com